VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oddíl Olga proslavilo zajetí generála, odvetou byl masakr na Salaši

Chřiby – Přesně sedmdesát let uplynulo ve středu 29. dubna ode dne, kdy v malé slovácké obci Salaš zavražděním dvaceti lidí tragicky vyvrcholila německá trestná akce proti partyzánskému oddílu Olga. Tato skupina působila právě v oblasti Chřibů včetně Kroměřížska, její činnost je dodnes hodnocena jako sice úspěšná, na druhou stranu ale také značně kontroverzní.

29.4.2015
SDÍLEJ:

Ve Vápenicích za Salaší se uskutečnil v sobotu dopoledne pietní akt.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Partyzánský oddíl Olga se zformoval na přelomu let 1944 a 1945 ze skupinky, která se probojovala přes slovensko-
moravské hranice po potlačení Slovenského národního povstání.

Jméno nesl po Olze Františákové, na konci války teprve devatenáctileté dívce, která byla jeho členkou a zpočátku dokonce velitelkou, protože se stihla proslavit v bojích na Slovensku. Později sama navrhla, aby se velení ujal některý z mužů a stala se zástupkyní nového velitele.

A paradoxně právě osoba Josefa Houfka se nakonec stala největší kaňkou na činnosti oddílu.

„Sloužil ve wehrmachtu, tam neuspěl, vyhodili jej. Protloukal se, jak se dalo, až zakotvil u partyzánů," shrnují historici jeho původní životní osudy.

Další problém byl v tom, že nový velitel měl sklony k alkoholismu, takže často jednal nesmyslně brutálně a podle pozdějších svědectví dokonce nechal za banální prohřešek popravit neobvykle trýznivým způsobem (ubodáním bajonety) dvojici členů vlastního oddílu. Po konci války byl za své jednání dokonce postaven před soud a strávil dva roky ve vazbě.

Působištěm partyzánského oddílu Olga bylo kromě Kroměřížska také Vyškovsko a Uherskohradišťsko, především ale pohoří Chřiby a vesnice v jeho okolí. Oddíl postupně dosáhl počtu přibližně 130 členů, dvě desítky z nich při střetech s Němci do konce války zemřely.

Skupina prováděla přepady německých vojáků, sabotáže a podobně, jejich největší akcí bylo nadlouho vypuštění třiceti cisteren s benzinem, k němuž došlo 26. února 1945 na nádraží v Morkovicích.

Nakonec se ale oddíl navždy proslavil doslova husarským kouskem, k němuž došlo v dubnu pětačtyřicátého roku v Hošticích. Tehdy se totiž členům skupiny podařilo na tamním zámku senzačně zajmout samotného velitele německé 16. tankové divize generálmajora Dietricha von Müllera. Partyzáni jeho štáb dokonale zaskočili a zajato bylo i dalších osm důstojníků.

Podobný úspěch byl přitom podle odborníků naprosto unikátní nejen v rámci protektorátu, ale dost možná i celé Evropy. O úspěšné akci partyzánů z Kroměřížska byl informován velitel 1. čs. partyzánské brigády Jana Žižky major Murzin a také velitel 2. ukrajinského frontu maršál Malinovskij, který si hned vyžádal co nejrychlejší předání generála kvůli jeho znalostem plánů obrany brněnské oblasti.

Von Müller byl ale Rudé armádě vzhledem k vývoji situace předán až 2. května 1945 (a v roce 1955 byl nakonec ze sovětského zajetí propuštěn).

Právě tento úspěch navíc založil na strašlivý masakr, k němuž došlo o několik dní později 29. dubna 1945 v malé obci Salaš na pomezí Slovácka a Kroměřížska.

Příslušníci gestapa převlečeni do ruských uniforem a smíchaní s Vlasovci sem dorazili pod záminkou údajného náboru partyzánů. Devatenáct z dvaceti mužů, kteří jejich výzvy uposlechli, zákeřně a brutálně povraždili.

Unikl jediný, ovšem dvacátou obětí se stala žena, která na místo právě ve chvílích německého řádění přijela na kole, protože údajným partyzánům od počátku nedůvěřovala.

Zdrcené zbylé obyvatele vesničky ochránili nedlouho po tragédii skuteční příslušníci partyzánského oddílu Olga a krutou ironií je, že pouhý den poté, v pondělí 30. dubna brzy ráno byla obec osvobozena rumunskými vojáky…

„ Zkrvavená a rozstřílená těla mrtvých byla přivezena na povozech taženými koňmi pod místní hřbitov. Když se to maminka dozvěděla, vzala mě tam s sebou, ale k mrtvým mě nepustila. Posadila mě na schody kaple pod hřbitovem," zavzpomínala před nedávnem pro Deník dnes devětasedmdesá­tiletá Božena Zůbková, která je už jedním z posledních žijících pamětníků tragédie.

Oběti byly pohřbeny do společného hrobu a nad ním vyrostla dlouhá řada dvaceti kamenných pomníků s fotkami a jmény obětí. Na místě tragédie byl už v roce 1945 umístěn kamenný památník a za dřevěným plotem vztyčeno dvacet dřevěných křížů.

Ty byly později vyměněny za kamenné a v roce 1985 ke čtyřicátému výročí neštěstí byl postaven nový památník, který smutný osud obětí připomíná dodnes.

„Tragické události samozřejmě stále v obci rezonují, i když přímých pamětníků už je s ohledem na značný časový odstup bohužel jen málo," řekla Deníku starostka obce Jitka Točková.

Pietní akt u památníku padlých se letos v obci konal už uplynulou sobotu 25. dubna, v Salaši samozřejmě stále žije celá řada příbuzných obětí dubnového masakru.

Co se týče partyzánské skupiny Olga, někteří její členové se později po válce zapojili také do odbojové činnosti proti novému komunistického zřízení.

Objevily se také informace, které měly Olgu Františákovou usvědčovat z válečné kolaborace s gestapem, hodnověrné důkazy ale nikdy zveřejněny nebyly a podle historiků jde nejspíše o výmysly. Památník padlým členům oddílu stojí na Bunči a jeho jméno dodnes připomínají některé místní trasy či stezky.

Chaos na konci
 temné doby Při probírání vzpomínkami na tragédii u Salaše se člověk neubrání překvapení nad tím, jak nepřehledný a chaotický musel být v regionu konec války. Oddíly prchajících německých vojáků a gestapáků se mísily s nejrůznějšími dobrodruhy z Polska či Slovenska, uniformy nosil málokdo a snadno tak mohlo dojít k podobně tragické záměně, jako v případě obětí, které uvěřily, že je jejich kati chtějí skutečně dostat k partyzánům. Ostatně, ani ti se nechovali vždy právě v rukavičkách. I dnes tak dýchá z toho příběhu strach: jak děsivě snadno se může doba „vymknout z kloubů". Stojí za to si připomenout, že se to může přihodit znovu. A že se to zatím v dějinách vždy znovu a znovu stalo…

Autor: Lukáš Pařenica

29.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč

Obsluha zařízení na tepelné zpracování kovů Kalič - Obsluha zařízení na tepelné zpracování kovů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 34000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: PRACOVIŠTĚ Zborovice, - Náplň práce: obsluha zařízení pro tepelné zpracování kovů (kalení), měření hotových výrobků, běžná provozní údržba strojů, - Požadavky: vyučení, praxe na obdobné pracovní pozici, případně praxe ve strojírenství, znalost měření a práce s měřidly, ochota pracovat ve vícesměnném provozu, zájem o práci ve strojírenství, samostatnost, spolehlivost, odpovědnost, - PD Po-Pá 6:00-14:00/14:00-22:00/22:00-6:00 hod, - Nabízíme: zajímavou práci, osobní a profesní rozvoj, firemní benefity (5. týden dovolené, příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění / kapitálové životní pojištění), - osobní kontakt je možný v sídle firmy v době Po-Pá 7.00-14.00 hod., nebo telefonicky dohodnout v téže době, popř. písemné žádosti zasílejte na e-mail: lada.hanakova@pilana.cz. Pracoviště: Pilana saw bodies a.s., Hlavní, č.p. 51, 768 32 Zborovice. Informace: Lada Hanáková, +420 571 113 589.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 9 200 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě pomocný/á dělník/ce v pekařské výrobě - OZP. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: - pracovní místo vyhrazené zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle § 80, zákona č. 435/2004 Sb., , PRACOVIŠTĚ Holešov, - ZŠ vzdělání, spolehlivost, pečlivost, úvazek 6 hod./den, nástup možný ihned, doba určitá s možností prodloužení, - kontakt osobně na pracovišti je možný Po-Pá v čase od 8:00 do 15:00 hod. (pan Ohera), nebo kontakt telefonicky Po-Pá (8:00 - 15:00 hod.). Pracoviště: Toptrade production spol. s r.o. - holešov, smetanovy sady, Smetanovy sady, č.p. 52, 769 01 Holešov. Informace: Petr Ohera, +420 777 757 031.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 12 000 Kč

Odborní účetní všeobecní účetní. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12000 kč, mzda max. 14500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVIŠTĚ Morkovice, - Náplň práce: vedení podvojného účetnictví, účtování v knihách podrozvahových a vnitropodnikových účtů, řešení účtování složitých účetních případů v informačním systému, stanovování směrné účtové osnovy, uspořádání, označování a obsahové vymezení položek účetní závěrky a konsolidované účetní závěrky (bude-li dle účetních předpisů povinnost ji sestavit), sestava měsíční účetní závěrky, sestava účetní závěrky za účetní období v souladu s účetními předpisy (rozvaha, výkaz zisků a ztrát, příloha k účetní závěrce, cash flow, přehled o změnách vlastního kapitálu), zpracovávání interních účetních předpisů účetní jednotky v souladu s obecně závaznými právními předpisy, provádění kontroly účetního systému, tj. především kontrolu dodržování nařízení a norem platných uvnitř účetní jednotky, dodržování platné legislativy, kontrola vedení účetnictví v souladu s obecně závaznými právními předpisy, s důrazem na jeho úplnost, průkaznost a správnost, vyplňuování formuláře a hlášení pro státní orgány (záznamní povinnost, oznamovací povinnost, daňové formuláře), spolupráce s orgány státní správy a ostatními institucemi při provádění účetních a daňových kontrol, postupů a šetření, spolupráce s externím auditorem, zpracovávání výstupů z účetnictví pro potřeby managementu účetní jednotky, metodické řízení inventarizace majetku, spolupráce s ostatními útvary, - Požadujeme: ŠS vzdělání, využívání prostředků výpočetní techniky (operační systém, word, excel, internet, elektronická pošta), znalost práce s účetními programy, znalost zákona o účetnictví a souvisejících předpisů, znalost zákona o daních z příjmů, znalost zákona o DPH, orientace v ostatních daňových zákonech, pečlivost a preciznost, samostatnost, schopnost dodržovat termíny a uzávěrky, schopnost spolupracovat s ostatními zaměstnanci, vhodné pro absolventy i pro OZP, proacovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, - Benefity: Týden dovolené nad ZP, příspěvek na stravování, možnost dalšího vzdělávání, - kontakt osobně na pracovišti nebo telefonicky Po-Pá (8:00 - 14:00 hod.), .), příp. své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: remesova@hanhart.cz. Pracoviště: Hanhart morkovice s.r.o., Nádražní, č.p. 453, 768 33 Morkovice-Slížany. Informace: Ivana Remešová, +420 602 546 099.

Management - Management Ředitel 40 000 Kč

Řídící pracovníci ve zpracovatelském průmyslu Výrobní ředitel ve slévárně. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme zkušené kandidáty ze slévárenského prostředí, kteří mají zkušenost s plánováním, dobré organizační schopnosti a chtějí pracovat pro firmu s dlouholetou tradicí v oboru. Nabízíme zajímavé finanční ohodnocení a mnoho firemních benefitů, , Úkoly a zodpovědnosti na této pozici:, Řízení, organizace a kontrola celého úseku slévárenské výroby, zodpovědnost za nastavování a dosahování firemních cílů, výkonnosti, dodavatelské kvality a zajištění efektivnosti nákladů, Zavádění nových technologií, zvyšování efektivity výroby, snižování výrobních časů, , Co očekáváme od vhodného kandidáta:, VŠ vzdělání, ideálně se zaměřením na hutnictví, Minimálně 5 let zkušeností na obdobné pozici, Znalost anglického jazyka, Zkušenosti s projektovým řízením, Výborné komunikační schopnosti, , Nabízíme Vám:, Práci ve společnosti, která se neustále rozvíjí, Adekvátní manažerskou mzdu, Motivující finanční bonusy dle výsledků společnosti, Spolupráci se zkušenými kolegy, , Přihláška zasláním životopisu na email zdenek@kmkonsult.cz , , Pracovní místo je zprostředkováváno agenturou práce. Pro výběrové řízení na výše uvedenou pracovní pozici bude KM konsult s.r.o., jakožto správce, zpracovávat Vámi poskytnuté osobní údaje, a to v souladu s obecným nařízením o ochraně osobních údajů (EU) 2016/679.. Pracoviště: Km konsult s.r.o., Kaplanova, č.p. 2836, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Zdeněk Večerka, +420 777 776 355.


Fotbalisté Kroměříže. Ilustrační foto

Kroměříž v přípravě zdolala Vyškov. Tropický duel rozhodl Kovář

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Při svatbě nám pršelo štěstí, říká výherkyně prstenu s brilianty Radka Vaculková

Manželům Radce a Františkovi Vaculkovým z Dolního Němčí přálo štěstí a zvítězili v soutěži Svatební pár Deníku 2018. Proto si v redakci Slováckého deníku převzali v těchto dnech z rukou autora ceny Zbyňka Zimčíka, majitele uherskohradišťského studia Filip – prsten s brilianty.

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. července 2018.

Kartou už zaplatí i rybářský lístek

Poplatky mohou lidé na kroměřížské radnici v budově B na Husově náměstí nově platit i platebními kartami. Významně byl také rozšířen i okruh poplatků, které je tam možné uhradit.

AKTUALIZOVÁNO

Holešov dává možnost studentům přivydělat si

Tradiční letní brigády pro studenty organizuje už pátým rokem město Holešov. Na projektu s městem a pracovníky úřadu spolupracují i příspěvkové organizace, osadní výbory či obchodní společnosti města.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT