„Volně pobíhajících psů přibývá a málokdy si majitel pro zvíře přijede. Kvůli poplatkům za naše služby se tak setkáváme i s tím, že starosta některé obce psa naloží do auta a převeze jej do sousední vesnice, aby za něj nemusel platit,“ upozornila provozovatelka břeclavského útulku Bulhary Svatava Nunvářová.

Pracovníci specializovaní na odchyt zvířat v menších obcích chybí. Často tak radní přistupují k improvizovaným řešením. „Psy se pokoušíme nějak nalákat a chytit vlastními silami. Městskou policii nemáme a státní se od toho distancuje. Je jen štěstí, že se u nás ještě neobjevilo agresivní zvíře,“ poznamenala popovická starostka Jitka Nováková.

Komplikace nastávají i po polapení psa. Jednodenní nocleh v útulku totiž stojí průměrně padesát až sto korun za jedno zvíře. To může následně strávit v útulku neomezeně dlouhou dobu. V případě půlročního pobytu tak obec zaplatí z rozpočtu přes deset tisíc korun.

Čtyřnozí tuláci proto často končí na nejrůznějších místech. „Psy si beru přímo k sobě domů, kde se o ně starám, než se najde majitel. Poplatky za útulek jsou pro nás zbytečnými výdaji,“ dodala Nováková. Podobně jsou na tom také v jiných obcích. Volně puštění psi přidělávají starosti například radním v Polešovicích. „Na obecním úřadě máme naštěstí dvůr. Tam psy necháváme, dokud si pro ně někdo nedojde,“ prozradil polešovický místostarosta Stanislav Uhlíř.