O nutnosti restaurování vzácného meče rozhodlo městské muzeum v roce 2022. Artefakt poté putoval do brněnských laboratoří Technického muzea, jehož odborníci unikát holešovských sbírek nejprve zkoumali, aby mohli stanovit následnou fázi obnovy.

„Vědci testovali složení materiálů, puncovní značky, rytiny, tvary i funkčnost. Meč nechali dokonce prozkoumat pod rentgenem a tomografem ve špičkovém výzkumném centru Vysokého učení technického v Brně,“ připomněla mluvčí Městského kulturního střediska v Holešově Dana Podhajská.

Od jara letošního roku je meč zpět v muzejních depozitech a čeká na vystavení, které je naplánovaná na léto 2024.

Barokní meč Jana z Rottalu projde obnovou. Na začátku března se na artefakt přijeli podívat odborníci z Technického muzea v Brně, aby vyhodnotili její nutný rozsah.
Býval symbolem moci hejtmana, unikátní barokní meč Jana z Rottalu projde obnovou

Meč z roku 1650 patřil moravskému hejtmanovi Janovi z Rottalu a je to bezpochyby jeden z největších pokladů muzejních sbírek. V Česku je kromě holešovského meče znám jen hejtmanský meč Františka Karla hraběte z Kolowrat, který je uložen v Rychnově nad Kněžnou. Je o několik let mladší a také menší.Kdo byl hrabě Jan z Rottalu?