Tak ve středu pro Deník shrnula postoj k protestní akci plánované na příští sobotu 21. května Jarmila Vítková, předsedkyně odborové organizace kroměřížského podniku Pal Magneton.

Právě odtud se totiž chystá několik desítek nynějších i bývalých zaměstnanců či jejich rodinných příslušníků do Prahy vyrazit. Akcí chtějí nejen odboráři dát najevo nespokojenost s jednáním vlády.

Podle Milana Blažka, vedoucího regionálního pracoviště odborového svazu Kovo Zlín, vyjede na demonstraci z Kroměřížska pravděpodobně jeden autobus. Pod Kovo spadá několik místních podniků se strojírenským a kovodělným zaměřením, například tedy i Pal Magneton.

„Zatím to vidíme opravdu na jeden autobus, lidé se ale mohou hlásit ještě zhruba do pondělí,“ potvrdil Milan Blažek. Z Uherskohradišťska, kde je více větších podniků, vyrazí pravděpodobně tři, ze Zlínska jeden, ze Vsetínska možná dva.

„Pokud se poté vláda nezamyslí, tak už nikdy. Budeme pak muset nespokojenost protlačit jinou silou. Mám informace, že by se mohla uskutečnit i protestní akce. Generální stávka by zastavila celou Prahu,“ upozorňuje Blažek.

Nejzoufalejší je podle něj situace kolem důchodové reformy. „Představuje úplnou katastrofu pro obyčejné lidi,“ zlobí se Blažek. Demonstraci hodlají podpořit osobní účastí také odboráři z kroměřížské dopravní společnosti Krodos bus.

„Informaci o akci jsem rozhodil mezi naše členy. Z Moravy vyjedou dva vlaky, jeden z jihu, druhý ze severu, takže na některý nasedneme,“ slibuje předseda základní organizace odborového svazu dopravy Jiří Šípek.

„Demonstraci si žádá špatná práce vlády, špatný pojem reforem. Přitom se vládě nabízí pomocná ruka ze strany tripartity a opozice,“ doplnil šéf odborářů v podniku Krodos bus.

Pravděpodobně objednávku jen jednoho autobusu pro cestu do Prahy hlásí i regionální kantoři. Svou účast však mohou potvrdit až do pondělí. „Zatím nevím, kolik nás pojede. Někteří totiž vyrazí po vlastní ose nebo s podniky, kde pracují jejich protějšci,“ konstatovala Oldřiška Šimčíková, předsedkyně oblastní rady Českomoravského odborového svazu pracovníků školství.

A jaký je váš názor na plánovanou protivládní demonstraci? Diskutujte.