Budou navíc hned dva. „Počínaje 1. červencem totiž bude každý prázdninový páteční a sobotní večer na Velkém náměstí k vidění strážcem doprovázený trumpetista, který fanfárami symbolicky ohlásí hodinu nočního klidu,“ uvedl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Ponocný turisty i obyvatele Kroměříže zaujal.

„Proto jsem rád, že jsme se s muzikanty i s představiteli arcibiskupské gardy dohodli na pokračování také letos,“ uvedl místostarosta Vít Peštuka.

Podle něj však ponocný není jen atrakcí na zpestření návštěvnické sezony.

„Má pro mě i filozofický rozměr. Dříve totiž čas představovala osoba, právě ponocný. S různými zařízeními na měření času se čas bohužel odosobnil. Rád bych proto, aby čas strávený s našimi ponocnými byl pro každého i časem příhodným, příležitostí k setkání s jinými lidmi,“ dodal Peštuka.

Lenka Filipová
Tři tygři, Voxel či Miloš Knor. Takové budou letní podvečery v Kroměříži

Hudebníka v kostýmu bude opět doprovázet ozbrojený strážce dobové arcibiskupské gardy, která ke Kroměříži neodmyslitelně patří.

„Věřím, že Velké náměstí nebudeme obcházet sami, že se k nám lidé budou přidávat tak, jako tomu bylo v minulých letech, kdy se jich s námi chodily bavit desítky,“ doplnil Evžen Petřík, předseda spolku Biskupští manové z Kroměříže, který hudebníkům zajišťuje doprovod gardistů.

Svou pravidelnou páteční a sobotní obchůzku skupina zahájí přibližně v 21.40 hodin fanfárou na balkonu radnice a odtud se vydá na prohlídku Velkého náměstí.

„Zhruba po dvaceti minutách se vrátí zpátky k radnici a těsně před desátou hodinou večerní se rozloučí například vybranou skladbou z kroměřížského zámeckého hudebního archivu,“ popsala vedoucí radničního odboru Útvar tajemníka Petra Svačinová.

Ponocný v minulosti plnil roli noční hlídky, jejímž úkolem bylo vyvolat poplach při jakékoliv nepředvídané události. „Kromě vpádu cizích vojsk, útoku lupičů a činnosti zlodějů se jednalo především o jednoduchou požární stráž,“ uvedl Vondrášek.

Zájemce znovu provedou Kroměříží kostýmovaní průvodci.
Turisty provedou letní Kroměříží kostýmovaní průvodci