„Díky Tonetovce bylo vždy dost prostředků. Stavělo se na zelené louce a mě do toho angažovali od prvního výkopu,“ vzpomínala první ředitelka Stanislava Goldmannová.

Velkolepé otevření bývalé závodní školky národního podniku TON se konalo na Prvního máje v roce 1979.

„Školku otevíral ředitel TONu pan Simandl a předseda okresního národního výboru Jalůvka za účasti dvou tisíc občanů Bystřice pod Hostýnem, kteří sem došli v prvomájovém průvodu,“ píše se v archivu.

„Na Prvního máje se sice školka slavnostně otevřela, aby se pak hned zavřela a my slavnostně s kuchařkami umývaly sto dvacet oken,“ zasmála se osmdesátiletá emeritní ředitelka.

Modré trenýrky odvál čas

Ze starých fotek školních kronik je patrné, jak se doba změnila.

„Dávno už nemají holčičky ve školkách slušivé propínací zástěrky s kanýrky, vystřídaly je tylové sukýnky a brontosauři na tričkách kluků. Pryč jsou cvičební úbory – modré trenky, značky na cvičení a 36 dětí ve třídách. Ale děti, ty jsou i po letech stále stejně hravé, milé, nezištné a upřímné a my učitelé jen o trochu starší,“ zavzpomínala učitelka Eva Raušová.

K zaměstnancům školky časem přibyly asistentky dětí, logopedky.

„Byly jsme tu spokojené, vždycky dobrý kolektiv, rozuměly jsme si, vycházely jsme si vstříc,“ vyjádřila radost ze školky Radost současná ředitelka Hana Mikulíková.