„Opravdu je na to ideální doba. Osobně jsem tu měl už letos dvacet až třicet lidí na očkování. A každému ho doporučuji. Encefalitida totiž může v krajním případě vyústit v ochrnutí nebo smrt,“ upozornil kroměřížský praktický lékař Miloš Kucián.

Očkování podle něj probíhá ve třech etapách. „Jednu dáme hned, další za šest až osm týdnů, poslední pak nejpozději do roka,“ poznamenal praktik.

Několik lidí měla ve své ordinaci už i holešovská lékařka Dana Zapletalová. „Bylo tu tak zhruba šest lidí, což není moc. Přitom nejlepší doba na očkování trvá asi do května, tedy než začne sezóna klíšťat. A ta přijde na řadu s teplejším počasím,“ konstatovala Zapletalová.

Očkování by lidé podceňovat neměli, doporučit se jej svým pacientům snaží už několik let také doktorka Marie Bedřichová z Kvasic. „Zájemci chodí, ale měla jsem jich jen tak zatím pět. Někteří si pořád pletou, že očkování jim pomůže proti lymské bolerióze a encefalitidě. Není to ale pravda. Vakcíny jsou účinné jen na encefalitidu, je to jediná ochrana před ní, jinak člověk může dostat zánět mozku či mozkových blan,“ varovala Bedřichová.

Její slova potvrdila i Hana Tkadlecová, vedoucí protiedpidemického oboru krajské hygienické stanice.

„Proti lymské borelióze očkování skutečně není,“ upozornila Tkadlecová.

Podle informací Deníku se v první polovině loňského roku přitom touto nemocí nakazila zhruba pětice lidí na Kroměřížsku.

Lidé ovšem na možné nebezpečí příliš nereflektují.

„Používám totiž raději repelent, kterým se vždycky postříkám,“ svěřila se například Věra Ženožíčková z Kroměříže. Rozhodnutá ještě není ani Jitka Brázdilová z Hulína. „Ještě nevím, ale přiznám, že mě to ani nenapadlo,“ uzavřela Brázdilová.