„Změnu počasí vítáme. Vedra vedla k předčasnému dozrávání a zasychání porostu. To by obilí, poškozenému krupobitím a průtržemi, vůbec neprospělo,“ říká předseda morkovického zemědělského družstva Václav Řezáč. „Vlhkost a teplota vzduchu jsou teď ideální, kéž by to tak vydrželo až do žní,“ dodává.

Příjemné ochlazení však s sebou může nést i zdravotní komplikace. „Počasí má vždy vliv na člověka. V horkém počasí třeba narostl počet pacientů se zánětem horních dýchacích cest,“ popisuje praktická lékařka Miroslava Kudělková z Koryčan. Změnu počasí vítá, ale upozorňuje také na její nebezpečí. „Jen by to nemuselo být tak rychlé, to zdraví příliš nesvědčí,“ varuje.

Její kolegyně z Bystřice pod Hostýnem Vladislava Mrázková si zase pochvaluje úbytek pacientů. „Teď je to tu klidnější. Větší problémy mívají lidé ve vedrech,“ říká. Vážnější komplikace by podle ní neměli mít ani lidé s poruchami tlaku. „Pokud pacienti užívají předepsané léky, tlak by měl vydržet i při teplotních výkyvech,“ ubezpečuje Mrázková.

Ti, kteří chladnějšímu počasí dávají přednost, můžou být spokojeni. I v následujících dnech by totiž teploty na Kroměřížsku podle odborníků neměly překročit dvacet stupňů.