Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE) je programem na podporu neformálního vzdělávání a rozvoje mládeže, který už před 60 lety založil manžel britské královny Alžběty II. princ Philip.

Dívka z Bystřice se do programu zapojila během svého působení ve Středisku volného času TYMY Holešov, kde dodnes vypomáhá jako dobrovolník.

„Zlaté ocenění převzala společně s dalšími devětatřiceti účastníky proframu v Černínském paláci v Praze," uvedla Jana Olszowá z agentury Bison & Rose.

Dodala, že mladí lidé v Česku se do programu zapojují právě prostřednictvím regionálních a místních center. Součástí se mohou stát různé organizace pracující s dětmi: školy, dětské domovy, střediska volného času, domovy mládeže, sportovní nebo turistické oddíly i neziskové organizace.

„Vedoucími DofE bývají aktivní učitelé, pracovníci center volného času i dobrovolníci. Každý z nich je vyškolen a mladým lidem poradí, jak konkrétně se zapojit, a pomohou jim s výběrem aktivit a stanovením cílů," vysvětlila Jana Olszowá.

Co je mezinárodní ocenění DofE Mezinárodní cena vévody 
z Edinburghu (DofE) je celosvětové ocenění pro lidi ve věku 
od 14 do 24 let, které je motivuje a podporuje v jejich osobním rozvoji. Mladí lidé si stanovují cíle ve čtyřech oblastech (talent, sport, dobrovolnictví a expedice) a s pomocí dospělého mentora usilují o jejich splnění. Po celém světě se zapojily miliony studentů, v ČR se DofE účastní už téměř 1000 mladých lidí. Mezinárodní cenu vévody 
z Edinburghu založil manžel britské královny princ Philip před téměř 60 lety a ocenění se postupně rozšířilo do 140 zemí po celém světě. DofE má navíc stálou podporu britské královské rodiny: její členové už několikrát navštívili Českou republiku, 
aby úspěšným mladým lidem ocenění osobně předali.