Podnikateli Milanu Macourkovi, jemuž podle obžaloby pomáhaly, navrhla šest let a jeho spolupracovnici, zastupitelce Kroměříže za KSČM Kamile Dudové tři roky podmíněně odložené na pět let. Všechny tři úřednice i zastupitelka vinu odmítají, podnikatel se přiznal.

Kamila Dudová podle obžaloby pomáhala s daňovým řízením obchodníkovi s trvanlivými potravinami Macourkovi. Jeho společnosti byla podle státní zástupkyně neoprávněně vyplacena daň z přidané hodnoty 22,5 milionu korun a o vyplacení dalších 5,8 milionu se pokusil. Podle obžaloby se na tom podílely pracovnice finančního úřadu Lenka Burianová, Jarmila Červinková a Alena Olšinová, které tvrdí, že samy odhalily Macourkův podvod. Podle Pavlíny Nesvadbové ale byla jejich trestná činnost prokázána.

Úplatky více než pět set tisíc korun

Podle obžaloby podnikatel na radu Burianové a Červinkové vyráběl fiktivní doklady od dodavatelů za daňová období v letech 2011 a 2012. Je podezřelý, že úřednicím za to, že nebudou ověřovat fiktivní doklady ani padělané bankovní výpisy, poskytl každé úplatek 550 tisíc korun. Olšinová podle obžaloby prostřednictvím Dudové žádala úplatek pět set tisíc, který ale Macourek nevyplatil.

Pracovnice finančního úřadu ale vinu svorně odmítly.

„Nedopustila jsem se ničeho, nebrala úplatky a ani nedávala panu Macourkovi návody," hájila se Burianová.

„Jsem nevinná. Žádné v obžalobě uvedené skutky jsem nespáchala," tvrdí také Červinková. Vinu odmítla i Olšinová.

Podle zastupitelky Kamily Dudové se v obžalobě uvedený skutek nestal.

„Nařčení považuji za mstu pana Macourka," míní žena, jíž prý podnikatel dlužil peníze za práci, kterou pro něj odvedla.

Macourek se ve své závěrečné řeči omluvil a svých činů litoval. V obžalobě je uveden jako spolupracující obviněný, mohl by tak dostat trest pod pětiletou spodní hranicí sazby.

Nesvadbová však v závěrečné řeči statut spolupracujícího obviněného nezmínila a kromě šestiletého trestu odnětí svobody Macourkovi navrhla i šestiletý zákaz výkonu funkce ve statutárních orgánech obchodních společností. Vzala v potaz i to, že dosud nenahradil škodu.

Policie na finančním úřadu zasahovala v září 2013, na což tehdy upozornil jako první právě Kroměřížský deník. Pracovnice úřadu jsou stíhány pro zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, přijetí úplatku a pro zneužití pravomoci úřední osoby.

Až dvanáct let hrozí i Dudové, podnikatele pak státní zástupkyně viní také ze zkrácení daně a navíc z podplácení, takže mu hrozí v krajním případě až deset let vězení. Rozsudek bude podle dostupných informací vynesen příští úterý 23.8.

Zpravodajové Deníku