„Problémy jsou hlavně s rozsáhlejšími dlouhodobě pronajímanými pozemky, jejichž nájemce zemřel nebo přestal mít o půdu zájem. Vlastníci také často žijí mimo Ostroh a o pozemky nejeví příliš zájem,“ přiblížila pracovnice odboru výstavby a životního prostředí ostrožské radnice Eva Zajícová.

Zarostlé pozemky se nelíbí ani samotným Ostrožanům. „Pokud lidi obtěžuje jejich vlastní půda, nechápu, proč ji neprodají. Udělali by lépe i pro ty, kteří se příliš nekochají pohledem na neudržované houštiny,“ míní jeden z obyvatel města Petr Kratochvíl.

Za neupravenou půdu však hříšníkům hrozí nejen výtky, ale i pokuta. Zákon vlastníkům ukládá povinnost pečovat o pozemek tak, aby nepoškozovali životní prostředí. To se ale podle Zajícové jen obtížně dokazuje.

„Dřív se spočetlo množství plevele na metru čtverečním a podle toho se soudilo. Dnes už ale tento postup nefunguje. Dokonce se nám před lety stalo, že jsme jeden pozemek upravili a chtěli po majiteli zaplacení práce. Ten ale vyhrožoval soudem, protože prý na půdě pěstoval vzácné rostliny,“ připomněla jeden z případů pracovnice uherskoostrožské radnice.
Nyní se podle ní vedení města zaměřuje hlavně na výpomoc vlastníkům při hledání nájemníků či možností údržby pozemků.