Vnitřkem se nese fantastická ozvěna, která vrací zvuk po dobu delší než dvacet vteřin. Kvůli tomu ale společnost Čepro rozhodně nádrže nestavěla. Mají totiž sloužit k uskladnění nafty a benzinu.

„Bylo potřeba udržet skladovací kapacity,“ vysvětlil hlavní důvod stavby za bezmála jeden a půl miliardy generální ředitel společnosti Čepro Jiří Borovec s tím, že firma je hlavním dodavatelem státních hmotných rezerv.

„Ty v podobě pohonných hmot jsou uloženy právě v našich skladech,“ konstatoval ředitel. Nádrže v Loukově posílí zastoupení společnosti na Moravě. Komplex postavil Metrostav, během stavby prý nevznikl žádný závažnější problém, práci mírně komplikoval jen déšť a sníh.

„Asi za čtrnáct dní se nádrže zcela uzavřou, zamknou a zahájíme zkušební provoz,“ objasnil za společnost Metrostav vedoucí loukovského projektu Ladislav Michálek.

Dost velká část nádrží se nyní nachází pod zemí, přibližně do dvou měsíců prý ale zmizí i vršky, které jsou nyní viditelné. „Zasypeme je. Vidět bude jen objekt čerpací stanice nebo rozvodny. V nedalekém lese je ukrytý objekt se zásobou vody pro hašení případného požáru,“ komentoval Michálek.

Ani na potřeby regionu prý firma nezapomněla. Zvláště na poničené cesty, které lidé přisuzují právě kamionům, které Loukovem projížděly během stavby nádrží.

Podle generálního ředitele Čepra má společnost jistou zásluhu na tom, že se nyní spravuje průjezd obcí. „Cesty z vlastních peněz spravovat nebudeme, nejsou v našem vlastnictví a měl by se o ně postarat majitel, což je Zlínský kraj,“ míní ředitel. Rozhodně se prý ale bude snažit i on sám k cestám přimluvit.

A i starosta obce Antonín Zlámal potvrdil, že příslovečné ledy se opravdu hnuly. Asi půlkilometrový úsek průjezdem Loukovem totiž zfrézovaly stroje a komunikace dostane nový povrch.

„Svou zásluhu na tom má určitě i naše petice za lepší cestu,“ řekl starosta a dodal, že se v úterý sešel se zástupcem společnosti Čepro. „Lokálních vysprávek se dočká také zničená cesta do Libosvár,“ pochvaloval si Zlámal.

Zbystřit by ovšem nyní měli řidiči. V rámci oprav totiž bude průjezd Loukovem úplně uzavřen už během dneška a starosta nevylučuje, že se omezení protáhnou až do pátku.