S vodou stojící na polích, která se při mrznoucích teplotách mění v kluziště, bojují prozatím neúspěšně například v Zemědělském podniku Kvasicko. S lagunami se tam v podstatě potýkají od loňských jarních lokálních povodní. „Spodní vody jsou pořád hodně zvýšené, dalším viníkem je pak slabší odtok těchto vod do potoků. Nikdo totiž už zhruba patnáct let nečistí koryta, která jsou silně zanesená a spodní voda tak nemá kam odtékat,“ vysvětlil předseda družstva Vojtěch Kubík.

Největší problém s vodou na polích je podle něj v okolí kroměřížské místní části Trávník.„Rozhodli jsme se nepříjemnou situaci sami řešit na vlastní náklady. Dokud nám to počasí dovolí, budeme pracovat až zhruba do konce jara na vyčištění koryta potoka ve směru od Trávníku až po Kvasice,“ podotkl Kubík.

Zavodněná místa nechali ležet ladem, jejich obdělání by totiž stejně přišlo vniveč, což potvrzuje také předseda Agrární komory Kroměříž Jan Hašek.„Na řadě míst Kroměřížska je půda podmáčená, nejde je obdělat. Řešením by byla takzvaná meliorace. Jedná se o odvedení vody drenážním systémem. Do země by byly zavedeny trubky napojené na nejbližší vodní koryto,“ vysvětlil Hašek. Se zavodněnými poli se musejí potýkat také v pravčickém zemědělském podniku.

„Můžeme tak maximálně zajít na meliorační družstvo s požadavkem, aby koryta vodních toků zhruba každé dva roky čistili a rozšířili tak průtok. Zamočených máme okolo třiceti hektarů. Před revolucí bylo lépe, pozemky byly odvodněné, ale tím, že později byly překopány drenáže, je situace stále horší,“ zlobil se v pondělí pracovník pravčického podniku Josef Netopil.