Netradiční výcvik tam uspořádali členové Záchranné brigády kynologů Zlínského kraje.

„Město nám umožnilo využít k výcviku bývalé armádní prostory, za což jsme byli velmi rádi,“ vyzdvihl Jiří Konopčík, který záchranářskou část cvičení organizoval.

Nevyužívaný třípodlažní objekt, který radnice zdědila po armádě, byl totiž prý pro výcvik psů jako stvořený.

A jak vlastně takové cvičení probíhalo? „Dovnitř šli pejsci po jednom. Byli přitom rozděleni do tří skupin podle věku a zkušeností. Nejmladší jsme zatím pouze motivovali a učili je orientovat se v terénu,“ vysvětlila Petra Kočíbová, která spoluřídila kynologickou část akce.

„Středně pokročilí pejsci už mohli zkusit vyhledávat ukrytého člověka,“ přiblížila jedna z instruktorek.

Když zvíře člověka najde, obvykle to prý dá najevo štěkáním. Nejzkušenější psi, kteří prohledávali prostory samostatně, pak museli označit nalezeného člověka velmi výrazným štěkáním.

„Mladý pes do jednoho roku se teprve se vším seznamuje. Ale do dvou let by měl být schopný složit nějaké základní zkoušky a kolem třetího roku už je dostatečně psychicky i fyzicky vyspělý,“ poznamenala Kočíbová, která je současně majitelkou chovatelské stanice Zašovský květ.

Doplnila, že na „vrcholu“ je pes zhruba v pěti až šesti letech.

Mezi zvířaty, které se výcviku zúčastnili, bylo hodně těch, které už mají složené záchranářské zkoušky.

Cvičit lze však jakéhokoliv psa , říká organizátorka Kočíbová. „K výcviku se hodí každé plemeno, klidně i kříženec. Ale hodně záleží samozřejmě na fyzických předpokladech. Jako koníčka to ovšem může dělat každý, klidně i malý bišonek,“ uzavřela s úsměvem Kočíbová.

Čtěte dále: ''je s námi ráda doma v teple'', říká o Chantal její majitelka

Lucie Ságnerová