Kulturní dům ožil jarními zvyky. Vystoupily zde soubory Malá Rusava nebo Píšťaličky

Prostory Kulturního domu na Chvalčově oživila tato akce už v pátek odpoledne, kdy ho vystoupením otevřel dětský sbor pod vedením Aleny Konečné.

V hudebním duchu se výstava nesla i v sobotu a v neděli, kdy se na pódiu postupně vystřídala už zmíněná Malá Rusava, Píšťaličky a chvalčovská hudební skupina Paseky se svými lidovými písněmi.

Návštěvníky ale lákalo především téměř dvacet prodejních stánků s nejrůznějšími výrobky. Od nádherných dřevěných hraček, které nejednomu z dospělých připomenuli dětství, přes stovky kraslic různých velikostí a barev až po do detailu propracované perníčky, nad kterými se tajil dech.

„Jeden takový perníček, i když to vypadá složitě, zabere třeba dvě minuty, už to mám v ruce,“ vysvětlila s úsměvem Ivana Nováková.

Právě její stánek se zdobenými perníky byl jedním z těch, které přilákaly nejvíce zájemců.

„Dělám různé sezonní akce, zdobím i vánoční perníčky nebo třeba perníky na svatby. Nerada však zdobím barevně,“ nechala se slyšet Nováková. Ke zdobení se prý dostala zcela náhodou před patnácti lety.

„S trochou šikovnosti se dá udělat všechno,“ doplnila Nováková.

O pár metrů dál přecházel všem zrak z krásně barevného hedvábí.

„Prezentuji tvorbu své dcery. Zaměřuje se na kresbu na hedvábí. Vytváří obrazy, i hedvábné malované šátky,“ popsala svůj sortiment Dana Holubová.

Doplnila, že v nabídce nechybí ani ručně malované tašky nebo brože.

Na malou návštěvnost si letošní Chvalčovský šmigrust rozhodně stěžovat nemůže, Kulturní dům byl téměř pořád plný.

„Chodím tady pravidelně i na Vánoční jarmark, ze kterého si vždy odnesu plnou tašku dobrot a dekorací. A ani tento velikonoční nezklamal,“ poznamenala jedna z návštěvnic Pavlína Veselská z Bystřice pod Hostýnem.

„Nejvíc asi obdivuji do detailu propracované zdobení perníčků,“ dodala Veselská s tím, že by na to nikdy sama neměla trpělivost.

Vejce zdobím voskem i háčkováním. Kromě obyčejných mám také od liliputek

„Je to můj koníček, kterému se věnuji po práci a který mě velmi baví a naplňuje,“ popisuje svou výtvaronou tvorbu Miriam Ryšková z Bystřice pod Hostýnem, Své kraslice vystavovala o víkendu na Chvalčovském jarmarku.

Její stůl doslova přetékal desítkami různě zdobených kraslic několika velikostí.

„Vajíčka zdobím různě. Třeba kreslím vzory voskem nebo dělám dírky vrtačkou a ty pak barevně obtahuji. A právě to dírkování je pro mě nejsložitější. Vajíčka při tom hodně rády praskají. Je to o šikovnosti a trochu i o štěstí,“ vypráví o své tvorbě sympatická malérečka.

A hned popisuje další zajímavou techniku, které se věnuje.

„Mam tady i vajíčka zdobená speciálními barvami, které se nakapou do vody a vejce se v nich pak máčí. Barvy vytvoří na vajíčku nádhernou mapku,“ vysvětluje Ryšková.

A která vejce se podle ní zdobí nejlíp?

„Vajíčka mám jen z domácích chovů. Jsou krásně běloučké a čisté. Ty z obchodu jsou bohužel znehodnocené razítkem,“ konstatuje Miriam Ryšková.

Mezi jejími malovanými vejci nechybí ani mini vajíčka od slepice liliputky.

„Na velká vejce, jako jsou třeba pštrosí, nemaluji. Jsou hodně drahá. Mám ale podobně velkou náhražku z polystyrenu, na které háčkuji krajku“ vysvětluje sympatická umělkyně.

Vajíčka se barví v každé rodině, jak se však Miriam Ryšková dostala k tak rozsáhlé tvorbě, jakou se dneska zabývá?

„Věnuji se tomu zhruba sedm let. Od té doby, co tady na Chvalčově začaly výstavy. Zabírá mi to hodně času, ale nevadí mi to. Hrozně moc mě to baví,“ prozrazuje Ryšková.

Doplňuje také, že vajíčka nejsou to jediné, čemu se věnuje. Velmi ráda prý vytváří i suché vazby květin, které následně použije třeba jako věnce na dveře.

LUCIE SÁGNEROVÁ