Před zraky desítek diváků na tribunách atletického stadionu v Kroměříž, se o pět kvalifikačních míst utkalo celkem padesát tři závodníků. „Máme tu dnes i mezinárodní účast. Závodníky z Belgie, Anglie i Slovenska. Což nás velmi těší, že má závod své jméno i v Evropě," prozradil ředitel závodu Jan Růžička.

Na atletickém stadionu v Kroměříži během víkendu závodili ve dvou disciplínách – v poslušnosti a v obraně. Třetí disciplínu, pachové stopy, závodníci absolvovali v Holešově na letišti.

Psi museli prokázat nejen svou poslušnost, kdy zdolávali překážky. Ale i schopnost zadržet nepřítele, nebo vyčichat pachové stopy. Veškeré tyto dovednosti jsou výsledkem několikaletého výcviku.

„V podstatě se pes cvičí již od štěněte. Výcvik trvá přibližně tři až čtyři roky. Poté je schopen zhruba další čtyři roky schopen závodit na nejvyšší úrovni," řekl ředitel závodu.

Velká vedra nebyla pro závody ideální. „Tohle počasí je to nejhorší, co mohlo být. Pro pejsky by bylo lepší mnohem chladněji a nevadilo by, ani kdyby pršelo. Snažíme se je tak aspoň chladit vodou a držet je spíše ve stínu," popsal ředitel.

Maximálně bylo možné získat sto bodů. Rozhodovala tak každá chybka. „Vítězem se stal Marek Černý se psem Extreme Orex Aykmar. Společně získali dvě stě osmdesát osm bodů, což je opravdu velmi dobrý výsledek,"kon­statoval Růžička.

Česká kynologická škola je však ve světě vyhlášená a tak se i od letošních vítězů očekává solidní výsledek. „Patříme mezi špičky, jak v Evropě, tak i ve světě. Hlavně, co se týče disciplíny obrany, jsme na špici," podotkl ředitel závodu.

Mistrovství přilákalo i přes vysoké teploty velké množství diváků. „Už tradičně se na závody sjíždí nejen doprovod závodníků, ale i milovníci psů z celého okolí i zahraničí," řekl Růžička.

Desítky diváků během dne povzbuzovali závodníky ze stínu. „V Kroměříži je při takovém počasí velkou výhodou zastřešená tribuna, tak se většina z diváků mohla schovat do stínu," dodal Jan Růžička.

I pro diváky bylo mistrovství atraktivní. „Přišli jsme se podívat s vnukem na pejsky, jak poslouchají. Je to opravdu úžasné, vidět, co vše psi po náročném výcviku dokáží a jak přesně na slovo poslouchají svého pána," prozradil Oldřich Hlaváček z Kroměříže, který se na závody přišel podívat s vnukem.

Sám má také doma psa, není však ale cvičený. „Máme doma jezevčíka, ale ten spíš zlobí, než poslouchá," dodal Hlaváček s úsměvem.

Autorka: Vendula Pudelková