Od třetí hodiny odpoledne čekalo na pomalu se plnící park vystoupení folklorního souboru Vsacan ze Vsetína za doprovodu cimbálové muziky. „Věděli jsme o tom, že se tu něco děje a tak jsme se s dětmi přišli podívat a poslechnout si cimbál a podívat se na nějakou tu tradici. Zatím to je skvělé,“ říká na začátku oslav Miroslav Galetka z Hošťálkové .

Letošním zpestřením byl košt slivovice. Vyznavačí tvrdého alkoholu tak mohli poprvé koštovat v kuželně v areálu zámku celkem čtrnáct vzorků slivovovice, jabkovice a směsek. „Určitě vyhraje nějaká trnka, jsou to perfektní vzorky,“ tipuje Libor Surý z Hošťálkové. Systém bodování byl jednoduchý. Jednička znamenala nejhorší a desítka nejlepší. Na hodnocení se podílelo celkem devadesát lidí, kteří se koštu zúčastnili. Ti nakonec přiznali prvenství Radoslavu Skybovi z Březové. Rozdíly byly ale velmi těsné. První vyhrál nad druhou Janou Bártkovou a její hruškovcicí o pouhých osm bodů s celkem 197 body. Na třetím místě skončil Roman Kovář s pálenkou s ringlí s celkovým počtem 187 bodů. Lidé mohli koštovat také nejstarší slivovici, pětadvacet let starý vzorek.

Na programu bylo i otevření malého dětského hřiště se skluzavkou, slavnostním přestřižením pásky místostarostkou Janou Plevovou. Hřiště budovala obec od podzimu minulého roku. Maminky s jejich ratolestmi však využili hřiště již daleko dříve před samotným aktem. „Jsem ráda, protože jsem tu s dětmi často. Větší hřiště tady ale stále chybí. Snad někdy v budoucnu,“ řekla mladá maminka Soňa Stiborová, která se na oslavy přišla podívat se čtyřletou Anetkou a letos narozenou Adélkou. Pro děti zde byla přichystána ještě jedna zábavná atrakce v podobě nafukovacího hradu.

Důležitým bodem májových oslav bylo stavění májky, na kterém se podílel sbor místních hasičů. Za bouřlivého potlesku a halasu přítomných diváků, se jim to nakonec kolem páté hodiny večerní podařilo. „Akci spolupořádáme s přispěním kulturní komise obce. Naše očekávání se splnilo. Přišlo přes pět stovek návštěvníků, což je skvělé. Určitě budeme chtít pokračovat i příští rok a přichystáme si i nějaké překvapení,“ řekl spokojený pořadatel akce a provozovatel zámecké hospody Jaroslav Bártek.

Večer čekala na všechny taneční zábava pod kytarovými rify místní rockové kapely Contraakce a Stramu z Hovězí.