Kromě už ostřílených tanečníků a hudebníků nechyběli 
v průvodu ani 
ti nejmenší. Tradice dožínek má své pokračovatele.

Přináším vám tento věneček uvitý z bohatých klasů, zralých zrneček, které vám pánbůh z úrody zemské a rosy nebeské na vašich polích požehnati ráčil.

S těmito slovy předali Kroměřížští v krojích symbolický věnec hospodáři, hejtmanu Zlínského kraje Stanislavovi Mišákovi. Zahájili tak osmé krajské dožínky, oslavy nejen sklizené úrody, ale i celého kraje. Pole jsou posečená, obilí je sklizeno. Přišel tak čas na oslavy úrody, které v Kroměříži nabídly návštěvníkům bohatý dvoudenní program.

V sobotu na Velkém náměstí všechny návštěvníky přivítala s kouskem chleba se solí i v tradičním kroji starostka města Kroměříže Daniela Hebnarová. „Jsem plná emocí. V tradici, ke které se vracíme tady již poosmé, chci s láskou poděkovat našim zemědělcům, za zrníčka, která zasela a také sklidili," řekla Daniela Hebnarová.

„Zemědělcům chci popřát všechno dobré a také naši trpělivost. Abychom si mohli dopřát potraviny, které vyrostly v naší zemi, v našem kraji. Které s láskou pěstovaly ruce našich zemědělců," dodala Daniela Hebnarová.

Po tradičním dožínkovém tanečku poděkoval zemědělcům i hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. „Děkuji našim zemědělcům, že pole jsou obdělána, úroda sklizena a že naše krajina vypadá jako krajina, která má hospodáře," poděkoval hejtman.

Na dožínky dorazil i rekordní počet krojovaných návštěvníků. Letos jich prošlo průvodem přes město na osm set. V průvodu nechyběl ani soubor Jasenka ze Vsetína. „Ještě ani jednou jsme nevynechali. Kroměříž je krásné město a rádi se do ní vždy vracíme," prozradila členka souboru Jasenka Eva Lambertová.

Jasenka je jedním z nejstarších souborů v celé republice. Letos oslavil už sedmdesáté výročí založení. Do Kroměříže dorazili i o víkendu v hojném počtu. „Nepřijeli jsme všichni. Dnes nás tu jsou asi tři desítky. Krojovaní, tanečníci a nechybí ani Jasenčanky, bývalé starší členky, které na Kroměříž nedají dopustit," dodala Eva Lambertová.

VENDULA PUDELKOVÁ