Byl to už osmnáctý ročník této oblíbené a v regionu vyhlášené akce. „První hrubé odhady pořadatelů hovoří o více než dvaceti tisících návštěvníků. Je to jedna z největších účastí za poslední ročníky,“ informovala večer v sobotu 5. prosince mluvčí města Lenka Zvonková.

Valašské Klobouky se ocitly v obležení a zaparkovaná auta byla podél cesty až k Lipině, přeplněno bylo i směrem na místní část Mirošov, o centru města ani nemluvě. Častá byla auta se slovenskou, ale i polskou poznávací značkou a v ulicích byla slyšet kromě valaštiny a slovenštiny například i španělština nebo angličtina.

Pořadatelé vyšli vstříc návštěvníkům z blízkého okolí, pro které byly vypraveny speciální autobusy. „Do Valašských Klobouk přijížděly ze směru od Slavičína, Valašské Senice, Nedašova i Loučky,“ vyjmenovala mluvčí.

Ze Slavičína se přijel podívat například Jan Janeček. „Jsem tu poprvé, přijel jsem i s přítelkyní na pozvání její tetičky a strýčka. Je to tu krásné a je toho strašně moc k vidění, zatím jsme ani žádné dárky nekoupili, jen slivovici,“ smál se Slavičan.

Pravidelnou návštěvnicí je naopak Stanislava Holbová z Valašských Klobouk. „Na jarmek chodíme pravidelně každý rok už od prvního ročníku, protože je to výborná akce a moc se nám líbí. Poslední čtyři nebo pět let to už je opravdu veliká událost,“ řekla.

Zahrát, zazpívat a zatančit totiž přijely téměř tři stovky muzikantů z Moravy i Slovenska.

„Jarmek otevřel v pátek v slavnostní chrámový koncert souboru z Ilavy a malé valašskokloboucké scholy. Sobotní zahájení pak vytroubila dechová hudba Valaška z balkonu kulturního domu,“ popsala předsedkyně organizačního výboru jarmeku Hana Tarabusová s tím, že k vidění byly například soubory Strážov, Klobučánek, Mladosť, Rusavjan nebo Kordulka.

Na programu ale nebyl jen folklor. Na letošní jarmark zavítalo také dvě stě sedmdesát sedm prodejců a řemeslníků, z nichž třiatřicet se věnovalo jen předvádění své zručnosti.

Jednou z nich byla i Marie Měřičková z nedalekých Vrbětic, která v sídle ekologického sdružení Kosenka tkala s kolegyní koberec. „To víte, když jsme dvě, tak to jde rychleji,“ smála se.

Dodala, že tkaní se věnuje už deset let. „Naučila jsem se to právě tady na kurzu a chodím sem přes rok tkát. Za to pak pomůžu na jarmeku,“ doplnila Měřičková.

Na tkalcovském stavu dokáže vyrobit koberec nebo předložku ke dveřím. „Když dělám sama, tak mám vyzkoušené, že za hodinu udělám tři čtvrtě metru. Nejhorší na celé práci je chystání a stříhání, které zabere dvakrát tolik času. Takže tkaní mě baví, jen ta příprava je náročná,“ prozradila.

Každoroční součástí jarmarku je i benefiční část, která pomáhá pořádajícím neziskovým organizacím financovat nejrůznější akce. „Výtěžek je rozdělen rovným dílem mezi všechny pořádající organizace.

Loňský rok se peníze využily například na uspořádání přednášek či kulturních setkání, k zabezpečení oprav a nákupu vybavení,“ poznamenal jeden z organizátorů Miroslav Janík.

Letos půjdou peníze třeba na vydání knihy Libuše Sušilové Klobucký rok, podpoří se i projekt Škola ochrany přírody či velikonoční setkání dětských folklórních souborů Leť, vajíčko, dolinú.