Město, které bylo organizátorem spolupracovalo na pořádání například s Kulturním domem, místní Základní uměleckou školou a mnoha dalšími organizacemi. Obrovský kus práce odvedli také žáci základní školy, kteří sesbírali celou tunu jablek, která se pak použila na výzdobu kašny a na tvorbu moštu.

Právě onu nádhernou výzdobu si, stejně jako loni, vzali na starost zaměstnanci zámku. V kašně plavala jablka, kamenná socha ve středu byla obklopena zelenoucími větvemi.

„Chtěli bychom lidem připomenout, že v Kroměříži byla dřív štěpnice. Měli ji zde arcibiskupové – majitelé panství. Každý, kdo přinesl novou odrůdu, musel ji na štěpnici zasadit, ale mohl si samozřejmě také vzít štěp, který chtěl,“ připomenul historii současný místostarosta Pavel Motyčka, který měl nad celou akcí záštitu.

Byť postupem času štěpnice zanikla, objevily se zde myšlenky na její obnovu.

„Slyšel jsem od pana kastelána Krčmy, že je zde určitá snaha o obnovu,“ potvrdil Pavel Motyčka.

Kromě několika stánků, ve kterých příchozí nalezli nejrůznější výrobky z jablek počínaje klasickým štrůdlem napečeným studenty místní hotelové školy a prodejem jabloní konče, zde byl i prostor pro hraní. Tvořivé dílničky pro děti nejrůznějšího věku, jak jinak než spojené s výrobky z jablek, přilákaly nejednoho malého šikulu.

Na vlečce připojené za starý traktor bylo vystaveno také několik odrůd, které byly pro Kroměříž a jeho okolí typické ještě před druhou světovou válkou, ale od té doby z území Kroměřížska takřka vymizely.

„Já jsem rád, jak celá akce proběhla. Nebylo to nic monstrózního, naopak se tam utvořila taková komunita a to mám rád. Myslím, že by se to mohlo stát i inspirací pro adventní trhy,“ zhodnotil průběh Motyčka. (ome)