Přelom prázdnin tak vždy patří uctění památky Židů i oslavě jejich kultury, a to prostřednictvím Festivalu židovské kultury, který se v Holešově konal již po čtrnácté.

Nově se do názvu festivalu dostal hebrejský výraz Ha-
Makom.

„Ten znamená místo setkávání. Náš festival je také místem setkávání příznivců a obdivovatelů židovské kultury, proto bychom chtěli, aby se tento název stal pro nás synonymem i do budoucna," prozradila organizátorka festivalu za Městské kulturní středisko Holešov Jana Slovenčíková.

Na tento ročník Festivalu židovské kultury se lidé jen hrnuli. „Největší zájem byl letos snad úplně o vše. I na přednáškách v synagoze bylo vždy úplně plno," řekla Slovenčíková.

I celý závěrečný den, který byl pojat odlehčeněji, přilákal velké množství diváků. „Nádvoří holešovského zámku praskalo o dopoledních koncertech téměř ve švech," netajila se organizátorka.

Z velkého zájmu diváků mají pořadatelé radost. „Jsme rádi, lidi tento festival spojuje dohromady a boří jisté bariéry, což bylo přesně naším cílem při jeho plánování," podotkla Slovenčíková.

Letošní ročník byl tak jednoznačně, co se týče návštěvnosti, nejúspěšnější.

„Na všech bodech programu bylo o poznání více lidí," zhodnotila pořadatelka. Už pomalu přemýšlí, co nového přinesou při jubilejním patnáctém ročníku.

„Chvilku si vydechneme a pak budeme hned pokračovat. Už nyní se nám hlásí někteří účinkující, což je pro nás pocta," podotkla Slovenčíková.

Nedílnou součástí festivalu byla i činnost zahraničních dobrovolníků. „Nejenže opravovali židovský hřbitov a tam odvedli skutečně velký kus práce, ale podíleli se i na organizaci festivalu," dodala Jana Slovenčíková.

Celý workcamp dobrovolníků probíhal po dva týdny. „Pracovali jsme na židovském hřbitově, kde jsme uklízeli náletové dřeviny, okopávali plevel, čistili náhrobky, tak, aby byly vidět," prozradila vedoucí dobrovolníků Michaela Ondráčková.

Práci jim komplikovalo jen velmi letní počasí. „Když bylo hodně velké horko, bylo to náročné. Na hřbitově totiž není nikde žádný stín," podotkla Ondráčková. Stejně jako každý rok i letos byla s podobou festivalu velmi spokojena.

„Jsem tady už po páté a i letos jsem se velmi dobře bavila. Nejlepší byl asi závěrečný den, který začal jazzovým koncertem a pokračoval tanečním vystoupením a workshopem," svěřila se vedoucí zahraničních dobrovolníků.

Letos se podle ní sešla i skvělá skupinka dobrovolníků.

„Měli jsme štěstí. Účastníci si všichni sedli a nebyly vůbec žádné problémy. Takže za mě určitě velká spokojenost," zhodnotila festival Michaela Ondráčková.

Při závěrečném programu se představil i taneční soubor RUT z Prostějova. „Nejsme tady žádní nováčci, přijeli jsme už po desáté. Do Holešova se však vždy rádi vracíme," prozradila vedoucí souboru Eva Štefková.

Návštěvníci si závěrečný den festivalu také velmi pochvalovali. „Vracíme se na festival už asi pátým rokem a vždy jsme spokojeni. Závěrečné vystoupení tanečníků bylo neskutečné," svěřila se jedna z návštěvnic Alena Chudárková z Holešova.

Židovské melodie byly po-
dle ní opravdu chytlavé. „Velmi dobře se poslouchaly a dobře se na ně tančilo," dodala Alena Chudárková.

VENDULA PUDELKOVÁ