Věřící se na slavnost sjížděli z celé Moravy. „Moc se mi tady líbí. Na Hostýn jezdím od dětství, takže to tady znám. Z dnešní mše jsem unešená. Také pěvecký sbor předvedl nádhernou hudbu," prozradila Františka Svozilová z Chlumu.

Během celého dne panovala mezi poutníky slavnostní nálada. „Mše byla opravdu krásná, jsem nadšená," řekla zase Marie Němcová z Hostišové.

Z Frýdku-Místku dorazili na mši svatou také manželé Jaroslav a Marie Křištofovi.

„Přijeli jsme už ráno, spát tady nebudeme, odjíždíme už dnes. Je to tady krásné a mše byla opravdu nádherná," pochvalovali si Křištofovi.

O významnosti celé akce svědčí počet kněží i biskupů, kteří se na Hostýně účastnili slavnostní mše.

„Zúčastnilo se jí celkem šest biskupů. Dva z Polska, dva ze Slovenska a z Moravy a také na sto kněží, kteří mši celebrovali," vysvětlil člen výboru Matice svatohostýnské Ivo Buráň z Ostravy .

Výstavy i koncerty

Kromě bohoslužeb si mohli poutníci prohlédnout také čtyři výstavy v Jurkovičově sále a expozici předmětů spojených s mariánskou tradicí na zámku v Bystřici pod Hostýnem.

Organizátoři také rozezněli nové zvony. Tentokrát za doprovodu střelby z historického kanónu. Nechyběl ani koncert dechové hudby, který na pódiu předvedli členové základní umělecké školy z Přerova.

„Zvony byly oficiálně uvedeny do provozu čtrnáctého srpna. Předvádíme je už asi tři dny. Všechny zvony najednou totiž lidé uslyší jen výjimečně. Doufáme, že nám nové zvony budou sloužit nejméně dvě stě let," přeje si Buráň.

Posledním dnem týdenních oslav byla neděle. Kromě bohoslužeb připravili organizátoři oslav pro děti divadelní představení Šípková Růženka.

Milovníky klasické hudby potěšil zase koncert houslového virtuosa Václava Hudečka a Janáčkova komorního orchestru. Koncert se odehrál přímo v bazilice.

SOUVISEJÍCÍ

Při oslavě výročí korunovace Panny Marie ukážou nové zvony

Na Hostýně sloužili mši k výročí korunovačních oslav