Zastáncem této formy protestu není například chvalčovský starosta Antonín Stodůlka.

„Nereagovali jsme na to, vrozená slušnost nám brání to ostře komentovat. Nepřipojili jsme se ani my na úřadě, ani naše škola. Podle mého se vezou na vlně populismu, bez znalosti skutečného opodstatnění a rozsahu amnestie," tvrdí starosta.

Podle něj je udělení amnestie výlučným právem prezidenta a těžko mu lze něco vyčítat.

„U pana Klause to speciálně bývá tak, že jeho jednání je promyšlené a v zásadě na jeho slova vždy došlo," dodal Stodůlka.

Na úřadě v Kvasicích obraz prezidenta visí také a sundávat se ho nechystají.

„Veškeré informace mám jen z médií, pokud nebudu maximálně informován, tak nemohu činit žádná rozhodnutí nebo vyjádření. V žádném případě však nepřipadá v úvahu, že bych sundával obraz pana prezidenta, vážím si ho. Nemám rád unáhlené kroky," řekl Deníku kvasický starosta Lubomír Musil.

Také ve většině škol na Kroměřížsku prezident stále zdobí stěny učeben. Ovšem například v holešovské 1. základní škole podobiznu prezidenta ani nemají: mít jeho fotografii totiž už dnes není povinností, takže škola od dob prezidenta Václava Havla obrazy ve třídách vůbec neřeší.

„I kdybychom obraz prezidenta měli, rozhodně ho kvůli amnestii sundávat nebudeme. Přijde mi to trochu dětinské a neudělala bych to, i když s amnestií nesouhlasím," reagovala ředitelka holešovské školy Jarmila Růžičková.

Také v Základní škole Komenského v Kroměříži zůstává vše při starém. Tamní ředitelka Jitka Heryánová sice jisté výtky k amnestii má, nepovažuje to však za důvod k podobnému kroku.

„Obrazy jsme nesundávali. Je to těžké, člověk musí mít více informací. Proti amnestii sice mám jisté výhrady, nicméně prezidenta sundávat nebudeme," potvrdila ředitelka.

Co se týče vyřizování jednotlivých případů, na kroměřížském soudu bylo podle odhadu předsedy tamního senátu Petra Maráka amnestováno zatím asi šedesát až sedmdesát spisů. „Zatím na tom stále pracujeme. Je to otázka ještě měsíce, možná i více. Spisů je zkrátka hodně," vysvětlil Marák.

Ročně prý soudem projde kolem sedmi set spisů: osmdesát procent tvoří podmíněné tresty a každého druhého případu se pak týká amnestie.

„Ve finále se může jednat přibližně až o dva tisíce amnestovaných případů," upozornil předseda soudu.

První amnestovaní přišli na řadu už minulý týden, nyní se soud zabývá podmíněnými tresty do dvou let, obecně prospěšnými pracemi a domácím násilím.