Podle předsedkyně Komise státní památkové péče Blanky Šimůnkové se v Kroměříži do Programu regenerace zapojilo několik subjektů.

„O dotaci jsme žádali na podzim, peníze jsme sice získali, ale jednalo se o menší částku, proto byly vybrány jen některé projekty. Konkrétně se jedná o opravy objektů, které se nachází na Velkém náměstí – budova Církevní základní školy a bývalý hotel Haná z ulice Křižná. Další peníze město použije na opravu svého majetku – dřevěných oken na radnici. Dotace bude také použita na opravu druhé věže chrámu svatého Mořice," vyjmenovala Šimůnková.

Stát dal milion a půl

Na financování obnovy památky se podílí vlastník, popřípadě uživatel, stát a město. „Finanční prostředky vlastníka u právnických či fyzických osob činí minimálně čtyřicet procent, u církve je to deset procent. Město přispívá minimálně deseti procenty u právnických či fyzických osob a dvacet procent u církví. Prostředky z programu činí padesát procent pro město, fyzické a právnické osoby a sedmdesát procent pro církve," informovala Šimůnková.

„Na všechny opravy tak připadlo od státu bezmála milion a půl, město přispělo na všechny čtyři rekonstrukce více něž čtyři sta sedmdesáti tisíci korunami," informovala Šimůnková. Pokud se vlastních kulturní památky rozhodne k její obnově musí respektovat tento její specifický statut. Podle Doris Novákové, vedoucí oddělení územního plánování a státní památkové péče musí opravy respektovat své okolí.

Například platí obecná zásada dřevěných oken místo plastových, nebo také barvu fasády je vhodnější volit spíše v pastelových barvách. Pokud jde o památku žadatel má ze zákona povinnost podat si u nás návrh a my musíme žádost i s dokumentací postoupit Národnímu památkového úřadu," řekla Nováková.

Podle ní mají tamní pracovníci na své vyjádření stanovený termín. „Poté se vše vrací zpět na městský úřad a tady se vydává buď rozhodnutí nebo závazné stanovisko. Pokud dotyčný ještě něco opravuje a potřebuje ještě vyjádření dalších orgánů, například životní prostředí, V tomto případě se vydává koordinované závazné stanovisko, ve kterém jsou stanoveny podmínky, za kterých může majitel kulturní památku opravit," upřesnila vedoucí. Práce na památnných objektech v Kroměříži jsou v různých fázích. Například u věže chrámu svatého Mořice staví lešení.

„Předpokládáme, že to bude trvat ještě asi pět dní, potom budou moci nastoupit restaurátoři, kteří budou řešit havarijní stav v nejvyšších patrech věže, dále budou opravovat i části omítek. Konec prací předpokládáme do třicátého října," řekl Vít Pořízek technický administrátor děkanství. Náklady, které se vyšplhaly na jeden milion a dvě stě tisíc korun, budou podle Pořízka financovány částečně z vlastních zdrojů a také ze zmíněné dotace. „Kromě města, které poskytlo asi 240 tisíc korun je také našim partnerem Zlínský kraj, který nám přerozdělil dotaci od ministerstva kultury ve výši 752 tisíc," upřesnil Pořízek.

Také opravy církevní základní školy jsou v plném proudu. „Z tohoto dotačního programu provádíme opravu fasády. Práce jsme začali počátkem prázdnin a věřím, že budou dokončeny do konce měsíce srpna," sdělila ředitelka školy Olga Loučková.

Podle ní školu čeká několik úprav. „Oklepala se odpadávající omítka, udělají se vysprávky, bude doplněna sanační omítka a další opravy dle projektové dokumentace. Těším na to, že děti v září přivítá škola v novém," řekla. (jap)