„Minulý týden tady jeden bezdomovec úmyslně zvracel. Napil se piva, strčil prst do krku a vyzvracel se. Opakoval to asi třikrát, a to navíc přímo u dětského hřiště v Nitranské ulici. Poté se obnažil a volal na procházející mladé školačky ve věkou kolem deseti až třinácti let, ty se zasmály a utekly pryč," krčí rameny nad situací Petra, která nechce z obav a reakcí tamních nepřizpůsobivých lidí uvádět celé své jméno.

Nejen podle ní se bezdomovci schází většinou u tamních obchodů, válí se po zemi za vozíky, kde jsou většinou zapáchající výkaly.

„Tam většinou pijí alkohol a pak se přesunou k domu s pečovatelskou službou a co vím, tak někteří se i kolikrát uchýlí ke spánku přímo v domě v chodbě na lavičku nebo do sklepa, zbytek odchází do kotelny na Zachar dvě," líčí maminka. Veřejné ukájení či svlékání je zde téměř na denním pořádku.

„Nedávno jsem šla se svou dcerou k jednomu z tamních vchodů, kde na lavičce seděl polonahý bezdomovec a snažil se obléct kalhoty, což mu moc nešlo z důvodu, že byl úplně opilý. Po chvíli k němu přišla další bezdomovkyně, která mu vykonávala orální uspokojení," dodala Petra s tím, že třeba i povolávání na dceru a na ni je tradicí, stejně tak vykonávání potřeby přímo u lavičky nebo u chodníku před proskleným vchodem, aniž by se nějak dotyční schovávali.

„Vím i o případu, kdy se zde scházeli lidé, kteří podle vzhledu, soudím, byli uživateli drog a ti jednou postříkali paní na vozíku při návratu domů zeleným sprejem, kdy jí zničili bundu a batoh na vozíku. Prostě bezdůvodně k ní jeden přistoupil zezadu a stříkal na ni," dodala maminka. Bohužel v pečovatelském domě jsou evidentně jak slušní lidé, tak i ti, kteří bezdomovce podporují. Městskou policii zde volali už několikrát, ovšem problém je, že po vykázání se bezdomovci po chvíli opět vrátí, což potvrzuje i mluvčí radnice Jaroslava Sílešová. „Je pravdou, že do těchto míst pravidelně zajíždí hlídky městské policie a v případě, že zastihnou občany, kteří nevhodným chováním narušují veřejný pořádek, okamžitě je vykážou z tohoto místa, v případě zjištění požití alkoholu zajistí převoz do záchytné stanice," objasňuje mluvčí.

Na opakovaná hlášení okamžitě reagují a na místo vyjíždí. „Pokud se jedná o výskyt nepřizpůsobivých osob na chodbách či v zá-
dveří vstupu do neuzamčených domů, pak je na každém majiteli, aby si zabezpečil uzamykání. Přivolaná hlídka může tyto osoby vykázat ven, ale nemůže zajistit, aby se po určité době nevrátily," dodala Jaroslava Sílešová.

V průběhu tohoto roku ovšem nikdo z klientů tamní pečovatelské služby podobný problém nenahlásil.

„Nikdo mě neinformoval, že by takto popsané osoby spaly ve sklepě a ani pečovatelky se s tím nesetkaly," objasnil ředitel Pečovatelské služby Kroměříž František Lančík. Dodal, že se jedinci zdržují spíše v přilehlém parčíku vedle sběrného dvora směrem ke garážím.

„Pravdou je, že občas si tam zdřímnou, zejména v letních měsících. S přicházejícím chladem vyhledávají spíše přístřešek na vozíky vedle obchodů. Osobně jsem tam neviděl zasahovat státní ani městskou policii, ovšem alkohol konzumují všude, není to otázka jednoho místa," krčí rameny ředitel.

Ovšem maminka Petra mluví za jistě spoustu lidí, kteří mají s tímto místem obdobné zkušenosti, ale není jediná, problémy bývají prý i přímo v jednom z tamních obchodů.

„Několikrát jsme byli svědky drobných krádeží v Penny, jednou se tam rval vedoucí s nějakou feťačkou o její batoh, to jsme jenom koukali a fakt nechápali, co se děje. Podruhé tam řádili nějací mladí Romové, bylo jich tam asi pět a nakradeno měli v batohu konzerv tuňáků snad za tisícovku. Batoh byl plný, rvali se s prodavačkami. Pokladní po mně tehdy chtěly, abych já volal policii, protože ony u sebe nemůžou mít mobil. V obou případech přijela městská policie, ale nevím, jak to nakonec dořešili," líčí svou hrůznou zkušenost s tímto místem například i Jiří Kubec z Kroměříže.