Zavedení přístrojů na prodej čerstvého mléka prý pro mlékárny hrozbu neznamená.

„Jednak tato komodita na našem trhu chyběla, protože v supermarketech si člověk může koupit pouze upravené mléko. A hlavně, k tomuto kroku jsme byli víceméně donuceni v době, kdy výkupní cena mléka klesla pod šest korun za litr,“ uvedl jako hlavní důvody spuštění projektu jednatel družstva Agrodelta Štípa, které je jedním z dodavatelů, Petr Slovák.

Stejné důvody k zavedení automatů mělo i družstvo Roštění na Kroměřížsku. „Fungujeme takto už od listopadu a zkušenosti s tím máme zatím dobré. Bohužel poté, co se v médiích objevila nepodložená informace o tom, že naše mléko není dobré, odbyt lehce poklesl,“ uvedla předsedkyně Zemědělského družstva Roštění Jarmila Čermáková. Čerstvé mléko na Kroměřížsku prodává například také morkovické družstvo.

Na Uherskohradišťsku je zase do strojů dodává společnost Školní hospodářství. Na Vsetínsku se přístroje na mléko zatím moc neujaly. Tamní zemědělci o jejich zavedení prý zatím rozhodně neuvažují.

Hlavními výhodami mléka z automatů je podle zemědělců to, že je čerstvé a obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek. „Pokud člověk není zvyklý na čerstvé mléko, měl by ho ze začátku pít jen po troškách. To znamená třeba tak dvě deci denně. Jinak by se mohlo stát, že by mohl mít zažívací potíže,“ zmínil Slovák.

Rozhodně by prý ale mléko z automatů nemělo způsobit žádná onemocnění. „Čerstvé mléko je živá kultura, takže je jasné, že má nižší trvanlivost než to z obchodů. Nicméně denně prochází kontrolou na nebezpečné látky. Nezávadnost mléka kontroluje i veterinární správa,“ vysvětlil Slovák.

Podotkl, že teplota mléka se udržuje mezi jedním až čtyřmi stupni Celsia. „I přesto bych spotřebitelům doporučil, aby si doma před konzumací mléko převařili,“ doplnil Slovák.

To, že by ale zemědělci začali prodávat mléko jen do automatů, prý nehrozí. „Dodáváme tam jen část mléka. Navíc teprve uvidíme, jak si lidé na automaty zvyknou. Že bychom na tom vydělali balík, to ne. Pořizovací cena strojů je dost vysoká a bude chvíli trvat, než se zaplatí,“ shodují se zemědělci.

To, že by automaty na mléko mohly jakkoliv ohrozit chod mlékáren, je prý ale zcela nepravděpodobné. „Zavedení těchto přístrojů pro nás vůbec nic neznamená. Můj osobní názor je, že konzumace nepřepasterovaného mléka z automatu může přinést jisté zdravotní problémy, a proto se doporučuje jej tepelně upravit. Zvláště pak v letních měsících doporučuji zakoupené mléko okamžitě uložit do lednice,“ řekl vedoucí oddělení obchodu a marketingu valašskomeziříčské mlékárny Zdeněk Bukovjan.