Okresní soud v Kroměříži znovu řešil údajnou loupež ze Školní ulice v Holešově. Prý neobjektivně

Žena loni v září v tamní ulici Školní podle obžaloby s komplici přepadla čtyřiasedmdesá tiletého muže. Při loupeži mu způsobili bolestivé podlitiny a žena si za to od kroměřížského soudu před nedávnem vysloužila rozsudek dva roky nepodmíněně ve věznici s ostrahou.

Obžalovaná se ale odvolala a krajský soud věc poté vrátil okresnímu. Ten v úterý doplnil chybějící důkazy a znovu vynesl stejný verdikt.

„Jedním z důvodů zrušení rozsudku bylo to, že utajená svědkyně odmítla vypovídat bez udání důvodu a nemohla tak být posouzena pravomocnost jejího rozhodnutí,“ vysvětlil předseda soudního senátu Petr Marák.

Soud proto k výpovědi svědkyni vyzval znovu. Znovu odmítla s tím, že se bojí Romů, a odkázala na dřívější výpověď ve spisu.

„Procházela Školní ulicí, když z jednoho domu vyšla obžalovaná se svou známou Pilovou, přišly k muži a začaly ho prohledávat,“ přečetl výpověď svědkyně Marák.Poté prý přiběhl manžel Biháriové a seniora dvakrát či třikrát udeřil, až upadl.

Obviněná tvrzení razantně odmítla a nadále trvala na tom, že v osudný den byla na oslavě a muže přepadla její snacha Vlasta Horváthková společně se známou Romanou Pilovou. Obě ženy se k činu přiznaly, soud ale o jejich tvrzení pochyboval.

Obhájkyně Biháriové požádala o jejich svědeckou výpověď, to ale předseda soudního senátu Marák zamítl.

Podle soudce obě navrhované svědkyně už dříve přihlížely jednání v soudní síni a dle zákona tedy není možné je vyslechnout.

Mezi rodinnými příslušníky obžalované zamítnutí vyvolalo emoce, protože si byli jisti, že obě údajné lupičky vždy seděly na chodbě.

„Nechápu, proč pořád tahají po soudech nevinou ženskou, když se k tomu přiznaly jiné. Předseda i státní zástupce jsou zaujatí, je to cirkus,“ vykřikoval v soudní síni manžel Biháriové.

Spory vyvrcholily dokonce námitkou obhájkyně na podjatost. „Okresní soud Kroměříž ve věci mé klientky nepostupuje dle zákona,“ vysvětlila Ladislava Palatinová.

Zda je stížnost oprávněná nyní rozhodne nadřízený krajský soud. K tomu se opět dostane i celý projednávaný případ, protože po vynesení totožného rozsudku se obžalovaná znovu na místě odvolala.

Verdikt nepodmíněného dvouletého odnětí svobody ve věznici s ostrahou tak zatím nenabyl právní moci.

Připomeňte si:

Je to rasismus, křičel manžel obžalované

Nařčení z rasismu létala vzduchem v úterý 9. února při jednání Okresního soudu Kroměříž se čtyřiatřicetiletou Ingrid Biháriovou z Holešova. Ta podle obžaloby loni v září v tamní ulici Školní společně s komplici přepadla důchodce.

Více informací zde