Výjimkou nejsou ani Kroměřížské technické služby, které takto trestané lidi zaměstnávají už více než pět let. „Prošlo tudy asi sto třicet odsouzených, ale pouze jeden byl ochotný opravdu pracovat. Spousta z nich předepsaný trest ani nedokončila,“ postěžoval si ředitel Leo Berka.

Těm, kteří stanovený počet hodin obecně prospěšných prací nesplní, přitom hrozí, že budou muset do vězení. „Od doručení usnesení, že se nařizuje tato forma trestu, mají rok na to, aby stanovený počet odpracovali. Pokud to nesplní, za každé dvě předepsané hodiny stráví den ve vězení,“ upozornil místopředseda kroměřížského okresního soudu Petr Marák.

Velký problém však nastává podle Maráka už ve chvíli, kdy si mají odsouzení převzít dopis od soudu, který obsahuje právě potřebné usnesení. „Tady všichni slibují, že budou pracovat a splní to, ale pak je u nich problém, abychom jim vůbec mohli obsílku předat. Půlka z nich tak do práce nikdy nenastoupí, tato forma trestu se přitom týká asi každého pátého člověka,“ zhodnotil Marák.

„Většinou ho ukládáme těm, kteří nějakým způsobem poškodili majetek. Je to například za to, že v opilosti někde rozbili výklad, vytrhali značky nebo počmárali zeď různými nápisy,“ vysvětlil Marák.

Mnoho z nich pak za trest čeká v rámci obecně prospěšných prací právě úklid měst a obcí. „Měli jsme u nás tři odsouzené, z nichž dva byli naprosto perfektní. Zametali chodníky, čistili obrubníky a jeden z nich byl dokonce k ruce zedníkovi. S tím třetím to ale nestálo za nic a raději jsme se dohodli, že půjde jinam,“ popsal starosta Prusinovic Petr Lipner.

Pomocné práce svěřilo odsouzeným i vedení Kroměřížské nemocnice. „Byli tady v roce 2005 a měli na starosti například úpravu zeleně nebo zametání. S pacienty ale nijak do styku nepřišli. Od té doby se ale nikdo neozval,“ dodal ředitel zařízení František Fuit.

Podle Lea Berky z technických služeb je však u odsouzených lidí největší problém s docházkou. „Všichni mají povinnost se u nás do čtrnácti dnů přihlásit, málokdo to ale stihne. Stanovenou dohodu pak málokdy dodržují, naše zkušenosti s nimi nejsou moc dobré,“ uzavřel Berka.