Sportovního ducha v sobě měl už odmalička. Od šesti let se věnoval závodně tenisu a lyžování a v období puberty se pak začal věnovat cvičení.

„Viděl jsem někde ročenku, na které byl tehdy náš nejlepší kulturista Libor Minařík. To mě fascinovalo a začal jsem se svým kamarádem cvičit," vysvětlil Janečka.

Ikony mladíka? Schwarzenegger 
a Stallone

Tehdejší doba přinesla také éru videa, která vztah a touhu k vypracovanému tělu hodně podpořila. „Arnold Schwarzenegger, Sylvester Stallone, filmy Rocky a Rambo mě hodně motivovaly. V letech puberty se chce člověk zkrátka líbit holkám, takže i to byl impuls. Pak už jsem měl jasno a přešel ke kulturistice," vzpomíná Janečka.

Kulturista Jaromír Janečka

Trofeje kulturisty Jaromíra Janečky                                         Foto: Soňa Ličková

Po dvou letech domácího cvičení pak začal navštěvovat bystřický klub, kde se závodně věnoval silovému trojboji a kulturistice.

„Vydrželo mi to asi do osmadvaceti let. Pak přišly nějaké zdravotní problémy, také rodina a stavěli jsme dům. Takže jsem toho zanechal a vrátil jsem se zpátky k tenisu," popsal kulturista.

S dcerou pak začal jezdit po turnajích a udělal si trenérský kurz, tenis trénuje i dnes. Po dokončení stavby bydlení se ke cvičení opět vrátil.

„Zjistil jsem, že už mám zase více času a tak jsem se po dvanácti letech opět vrátil ke kulturistice. Trvá to už dva roky," doplnil Janečka.

Vloni na mistrovství republiky skončil na třetím místě a na mistrovství Evropy pak byl šestý.

V letošním roce si polepšil a na nedávném mistrovství světa v Karlových Varech skončil druhý.

Podle Janečky je velmi důležité načasování a celková příprava na soutěž.

Vytrvalost a pravidelnost je základ. Forma, absolutní vyrýsování trvá takřka jeden den.

„Příprava je ale celoroční. Člověk si musí hlídat co jí a pracovat na sobě pořád," míní Janečka.

Naturální kulturistika má oproti té normální několik rozdílů. Hlavní je především v kategoriích, kdy u normální kulturistiky nerozhoduje váha. Závodník tedy může mít i sto kilo.

„Moje maximální hmotnost na závodech, může být devětasedmdesát kilo, proto nejsem ani tak obrovský," uzavírá s úsměvem kulturista.