„U nás doma je tradicí, že se na konci prosince vyráží na velké nákupy. Jezdíme třeba i do velkých obchodních domů v Brně,“ potvrdila trend Michaela Novotná z Kroměříže.

Na výrazné zlevnění se mohou lidé těšit například v síti obchodních domů Tesco.

„Slevy, které v některém sortimentu dosahují až sedmdesáti pěti procent, potrvají podle stavu zásob přibližně do poloviny ledna. Lidé by tedy neměli s nákupem zlevněného zboží dlouho váhat,“ upozornila mluvčí společnosti Eva Karasová.

„Podle našich zkušeností z minulých let se povánoční výprodej setkává u zákazníků s velkým zájmem. Mnoho lidí dostává pod stromeček peníze či dárkové poukázky, které pak mohou skvěle uplatnit právě v období povánočních slev,“ doplňuje Pauline Newman, marketingová manažerka společnosti.

Tesco také nabízí možnost výměny nevhodných dárků za jiný nebo vrácení peněz. „Podmínkou pro vrácení nebo výměnu nevhodně zakoupeného dárku je, aby zboží bylo nenošené, nepoškozené a v původním obalu,“ poznamenala Karasová.

Včera začal povánoční výprodej také v holešovské firmě Elektrocentrum Karhan.

„Máme například slevy padesát procent na osvětlení. Lidé po Vánocích kupují převážně televizory, automaty na kávu, přístroje SodaStream nebo konvice,“ vysvětlila za firmu Lenka Karhanová.

Nedá se prý říct, že by zaznamenala extrémní nárůst zákazníků. „Lidí chodí nakupovat pořád dost a to je dobře. Největší nápor evidujeme před Vánoci, během těch povánočních slev už to tak markantní nebývá,“ doplnila Karhanová.

V síti marketů Albert začnou výprodeje dnes a týkat se budou hlavně nepotravinářského sezónního zboží.

V praxi to znamená, že nižší ceny mohou lidé v Albertu očekávat u oblečení, hraček, zimních doplňků či kosmetických balíčků.

„Velkou část zlevněného zboží bude tvořit zimní oblečení a obuv. Většinu zboží mohou zákazníci koupit se slevou padesát procent, ale některé položky zlevní až o osmdesát procent,“ potvrdila včera Deníku tisková mluvčí společnosti Ahold Simona Caidlerová.

Jiným směrem se v těchto dnech orientují supermarkety Billa.

„V tomto týdnu máme akční a výhodné nabídky na nejrůznější pochutiny určené na silvestrovský stůl. Především jde o vybrané šunky, salámy, sýry, pečivo, ovoce a zeleninu, nápoje a další delikatesy,“ vysvětlila mluvčí společnosti Gabriela Bechynská.

Ne každý však na nákupy kvůli slevám vyráží hned po svátcích.

„Je to tak půl na půl, něco málo ve výprodeji koupím. Ale rozhodně to přímo nevyhledávám a nenakupuji v povánočních slevách nijak výrazně,“ zhodnotil například Radim Stojka z Holešova.

LUCIE SÁGNEROVÁ