Zákoník, který bude v tomto týdnu schvalovat sněmovna, počítá s tím, že dům, o nějž se jeho majitel nestará deset let, připadne obci. V době nižších daňových výnosů se ale samosprávy obávají zvýšených finančních nákladů. Na druhou stranu připouštějí, že přesné podmínky neznají.

Ustanovení má vyřešit problematiku polorozbořených domů ve městě a zachránit je. Nebo je aspoň zajistit před zřícením, což by se týkalo hlavně budov, jejichž oprava by stála více, než za kolik je možné je prodat. Podle návrhu se jejich novým majitelem mají stát obce. Nicméně patrně až hlasování rozhodne o tom, komu by měly připadnout. Vládní předloha sice předpokládá, že obci, mezi poslanci ale padaly návrhy na stát či kraje.

Radnice nemá přehled o budovách, které by získala

Ustanovení v návrhu občanského zákoníku příliš nevítá například náměstek zlínského primátora Aleš Dufek (TOP09/STAN). Radnice v tuto chvíli nemá ani přehled o tom, kterých nemovitostí by se nový návrh mohl týkat. „Velmi pravděpodobně se město bude muset o tyto nemovitosti, jejichž majitelé se o ně nestarají, zajímat. Nadšení z toho ale nejsme, protože to pro město bude znamenat další finanční náklady,“ řekl Dufek.

Také v Uherském Hradišti by situaci museli nejprve řádně zmapovat. Mluvčí radnice Jan Pášma uvedl, že žádné seznamy opuštěných a chátrajících budov neexistují. „Tady záleží hlavně na podmínkách. Kdyby byly pro město hodně výhodné, přistoupili bychom na ně. Je tady ale určitá obava ze zvýšených nákladů,“ uvedl Pášma.

Podle mluvčího Rožnova pod Radhoštěm Tomáše Grosse většina opuštěných nemovitostí na území města je oplocená a má vlastníka. Posoudit, jestli se daný vlastník stará nebo ne, radnice neumí. „Aktuálně asi můžeme hovořit o jedné nemovitosti, jejíž vlastník „se nestará“. Město ale v žádném případě neuvažuje, a to ani v budoucnu, o zmiňovaném převzetí nemovitostí.

Znamenalo by to další zátěž pro rozpočet města a lehce parodovanou otázku dle filmu Jaromíra Pleskota - Co s ní?,“ uvedl. Na druhou stranu ve Vsetíně, Valašském Meziříčí či Otrokovicích mají už nyní jasno - žádné takové nemovitosti totiž na svém katastrálním území neevidují.

Občanský zákoník nově upravuje tři základní okruhy - rodinu, vlastnictví a smlouvy. Opoziční KSČM neuspěla v jeho prvním sněmovním čtení s návrhem na zamítnutí kodexu ani s návrhem na jeho vrácení k přepracování.