Proto je například v Břestu v současné době v prodeji hned sedm volných parcel, dalších pět už má své majitele. Metr čtvereční je tam v prodeji za 425 korun.

„Prodali jsme zatím čtyři parcely a pátou budeme schvalovat na zastupitelstvu," potvrdil tamní starosta Jaromír Navrátil.

Do Břestu chce přilákat především nové obyvatele. Tamní škola má totiž málo dětí a nové přírůstky by tudíž s radostí přivítala.

„Potřebujeme taky mladé lidi do spolků, chceme obnovit krev v obci. Břest je na poměrně dobrém místě: dálnice je kousek, jezdí tady vlak i autobusy, máme veškerou vybavenost plynem počínaje a kanalizací konče. Snažíme se tedy, aby se nám počet obyvatel pokud možno nesnižoval," vysvětluje břestský starosta.

Tři volné pozemky ještě nabízejí také Rajnochovice. Dvě parcely už tam jsou odkoupeny, zbylé tři na majitele stále čekají. Cena stanovená ještě bývalým starostou činí čtyři sta korun za metr čtvereční. Současné vedení obce však zájemcům nabízí k odkoupení za příznivou cenu také obecní pozemek, který mohou lidé využít jako zahradu.

„Zastupitelstvo rozhodlo, že obecní pozemky, které se nacházejí nad prodávanými parcelami, dáme k prodeji za odhadní cenu. Snad se nám do roku 2018 podaří místa zastavět," doufá rajnochovický starosta Antonín Uhřík. Také v jeho obci by hlavně uvítali děti do školy a nové obyvatele všeobecně: jejich počet se totiž drží zhruba na stejné úrovni už přibližně tři roky a v Rajnochovicích má tak trvalý pobyt na pět set čtyřicet lidí.

„Dětí ve škole máme ale čím dál míň, takže je potřeba, aby přišla nová síla. Je jich jen sedmasedmdesát, což je málo," povzdechl si starosta.

Dokonce šestnáct nových rodinných domů brzy vyroste ve Skašticích. Vedení obce se tam rozhodlo k plošnému prodeji pozemku, jednotlivé parcely pak bude prodávat sám majitel. „Máme dva investory, zatím je všechno na začátku. Jeden zájemce se rýsuje, rozhodnout ale musí zastupitelstvo," objasnil skaštický starosta Richard Novák.

Přírůstek obyvatel skaštický starosta očekává během následujících čtyř až pěti let. „Čím víc obyvatel, tím víc peněz do rozpočtu ale také více starostí," poznamenal Novák.

To v Přílepích volná místa došla, na volných pozemcích tam brzy vyrostou nové domy. Celkem dvanáct jich bude postaveno v lokalitě Kopce a devět v Podšpitálí.

„Všechny parcely v nabízených místech jsou obsazeny. V lokalitě Kopce už jeden z majitelů začal i s přípravami na stavbu," řekl Deníku tamní starosta Rudolf Solař.