Některé základní školy ve Zlínském kraji mají proto obavy o další rozvoj vzdělávání v regionu. Zařízení, jež byla zapojena do tohoto projektu, si totiž služby musejí hradit od listopadu sama.

Ministerstvu kvůli škrtům ve státním rozpočtu chybějí peníze na zajištění přístupu k internetu ve školách. Nové financování se však úřadu vyřešit nepodařilo. Vedení škol, které tuto službu využívaly, se shodují v tom, že internet zrušit nemohou.

Vesnické školy na Kroměřížsku ale našly způsob, jak se s nastalým problémem vyrovnat. Oslovují obce, srdužení či využívají levnější připojení.
Patří k nim i základní škola ve Zdounkách. „Zřizovatel, kterým je obec Zdounky, pochopil, že se bez počítačů na škole neobejdeme, a velice nám finančně pomohl při obměně části přístrojů,“ pochvalovala si ředitelka tamní základní školy Marie Ptáčková.

Ministerstvu chybí peníze v projektu, který zařízením dotoval přístup na net

Dodala však, že budou nárokovat po zastupitelích ještě další peníze. „Máme dvanáct počítačových sestav a potřebovali bychom ještě alespoň další čtyři,“ uvedla Ptáčková.

Jednat s obcí o penězích na počítačový provoz bude i vedení školy v Břestě. „Internetové služby nám hradí obec, ale potřebujeme i nové počítače. Pokoušíme se situaci vyřešit i tím, že hledáme sponzory,“ řekla zástupkyně ředitele Vlastimila Kohnová. Na nedostatek počítačů si stěžují i ve škole v Počenicích. „Máme jich málo. U jednoho přístroje musí sedávat i dva žáci,“ povzdechla si ředitelka Marie Ledvinová.

Připomenula, že počenická základní škola také byla zapojena do projektu INDOŠ, ale po jeho ukončení musí shánět peníze od obce a od tamního občanského sdružení.

Do finančních potíží se dostali i na základní škole ve Vítonicích. „Jsme v kontaktu s ředitelkou školy, která v těchto dnech připravuje podrobný materiál o tom, kolik peněz a na co konkrétně pro školu potřebuje. Podle něj pak na prosincovém zasedání rozhodneme o navýšení rozpočtu pro zdejší školu,“ sdělila účetní úřadu ve Vítonicích Ivana Zmrzlíková.

Řešením s nedostatkem financí na výpočetní techniku a její provoz by mohl být postup, který zvolili zastupitelé v Ludslavicích. „Víme, že projekt INDOŠ skončil, ale navyšovat rozpočet pro školu nebudeme muset. Byly tady různé firmy, které nám nabízely internetové připojení, ale až za šest tisíc měsíčně, což je pro nás neúnosné,“ popsal starosta Miroslav Konečný.

Po dohodě se zastupiteli se pak v Ludslavicích rozhodli využít služeb soukromé firmy z Bystřice pod Hostýnem. „Jsme nyní připojeni na internet bezdrátově a platíme jen pět set korun za měsíc,“ dodal spokojeně starosta.