Například v Mrlínku chybí zastupitelům už jen vypořádat se s roznosem kandidátek do všech domácností. „Volební lístky už máme a příští týden je rozneseme,“ potvrdil tamní starosta Pavel Hynek.

O něco delší pomyslnou cestu k volbám mají zatím před sebou třeba v Lubné. „Volební lístky dosud nemáme, zatím nás patřičný úřad, který je dodává, nezkontaktoval. Jakmile je dostaneme, členové zastupitelstva je pak lidem roznesou,“ prozradil lubenský starosta Ota Škrabal.

Také městské úřady už žijí přípravou na volby. Například v Kroměříži mají na starost šestadvacet volebních okrsků.

„Příprava zahrnuje nejen jmenování volebních komisí, ale i školení jejich členů, zajištění technických prostředků a dalších organizačních záležitostí nezbytných k realizaci voleb, jako je například doprava volebních výsledků do kroměřížské radnice, včetně pověřených obcí,“ přiblížil všechny předvolební povinnosti mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Jako volební místnosti poslouží lidem 17. a 18. října zpravidla stejné prostory jako v minulých letech, žádných markantních změn se lidé z Kroměříže obávat nemusejí.

„Místnosti jsou na obvyklých místech, které voliči znají už z předešlých let. Výjimkou je letos jen okrsek č. 2, kde se volby nově uskuteční v kuželně Nedopil ve Skopalíkově ulici,“ poznamenal Zrna.

Co obec či město, to jiné objekty s volebními místnostmi. Zatímco někde se odehrávají na úřadech, jinde se komise nastěhuje třeba do školky.

„Dříve to bývala obřadní síň, kterou jsme využívali i pro volby. Teď tam už pět let funguje školka, které jsme místnost předali. Sídlí ale i tak na obecním úřadě,“ poznamenal lubenský starosta Ota Škrabal.

„My máme pět okrsků. Volební místnosti budou v Koryčanech v základní škole na náměstí, v kulturním domě, další pak v místních částech. V Blišicích je za účelem voleb vyhrazena místnost v tamní knihovně, v Jestřabicích a Lískovci na bývalém obecním úřadě,“ vyjmenoval pak tajemník městského úřadu Koryčany Petr Celý.

Podstanou otázkou ale zůstává, zda lidé vůbec k urnám dorazí, v minulých letech totiž krajské volby neměly nijak závratnou účast. Například Renata Vysočanová z Hulína má už ale jasno.

„Samozřejmě, že o nadcházejících volbách do zastupitelstva kraje vím, je kolem toho velká kampaň. A určitě k volbám půjdu, nikdy si je nenechám ujít, vždycky se snažím situaci nějak ovlivnit,“ svěřila se Vysočanová, která už i s jistotou ví, které straně dá svůj hlas.