„Naše fungování dotují obce, které tvoří dobrovolný svazek Reso, další peníze pak máme díky spolupráci s firmou Ekonom, která zpoplatňuje výrobce obalů,“ vysvětlila vedoucí třídící linky Vladimíra Kučerová.

Reso založilo před šestnácti lety sedm obcí. Hulín, Chropyně, Pravčice, Skaštice, Kyselovice, Žalkovice a Záříčí. Společně investovali asi sedm milionů korun do výstavby třídící linky, ta od doby svého vzniku prošla modernizací a rekonstrukcí a momentálně dává práci jedenácti lidem.

„Obyvatelé zmíněných obcí se postupně naučili třídit odpad natolik dokonale, že například sklo se vrací téměř na sto procent zpět k dalšímu zpracování, u papíru je procento jen o málo nižší a u plastů se dostáváme na sedmdesát procent. Zbytek přeci jen tvoří odpady, které mezi plasty nemají co dělat,“ vysvětlila Kučerová.

Právě takto vytříděné suroviny vynesou Resu ročně asi milion korun, další část příjmu tvoří recyklace obalů, například od spotřebičů. Zbytek pak musí doplnit obce.

„Ročně nás členství stojí asi sto tisíc korun z rozpočtu. To není pro obec málo, rozhodně to však stojí za to,“ říká starosta Záříčí Václav Karhánek.

Podle něj je úroveň třídění odpadů v obci na solidní úrovni. „Lidé si zvykli a určitě je lepší platit tuto službu než mít odpadky v lese kolem obce. U sběrných míst jsme navíc postavili dřevěné ohrádky, kam mohou lidé dávat pytle s vytříděným odpadem, pokud je kontejner plný. Pravda, nedávno tam někdo odložil i záchodovou mísu. Ta není pro recyklaci vhodná,“ usmívá se starosta.

Také ve Skašticích jsou s členstvím spokojeni. Loni dokonce v rámci kraje obsadili druhé místo v soutěži o třídění odpadů. „Občas se stává, že je kontejner plný a plasty se povalují kolem něj. Hlavně v létě, kdy lidé více kupují pet láhve s pitím. Ale to jsou jen drobné potíže,“ poznamenal starosta Skaštic Richard Novák.

Na druhé místo v soutěži se protřídili také obyvatelé Žalkovic. Každá z obcí se totiž účastnila v jiné kategorii, podle počtu lidí. Tamní starosta tvrdí, že záležitost třídění odpadu není možné měřit jen penězi.

„Je to především otázka životního prostředí. Jsem rád, že si lidé na recyklování zvykli a berou to vážně,“ pochválil starosta Žalkovic Radomír Pala.

Jeho slova potvrdila i jedna z obyvatelek obce, dvacetiletá Dominika Pisková. „Třídit odpad je rozhodně správné a jsem ráda, že obec nabízí takové možnosti. Doma samozřejmě veškerý odpad separujeme,“ poznamenala.