A kromě toho, že auta jezdí prakticky neustále, také část z nich jezdí rychleji, než je povoleno. Místním už došla trpělivost a obec proto nyní instaluje radary na měření rychlosti.

Značky, které na ně upozorňují, jsou už nějakou dobu instalované na začátku i konci obce. „Cedule se nám trochu předběhly. Radar bude následovat teď v nejbližší době,“ uvedl starosta Slavkova Jaroslav Čačala.

Radar si obec pronajme na dobu, kdy přes ni povede objízdná trasa. Vyjde ji to na půl milionu ročně a z výběru pokut nebude mít nic. „Objížďka potrvá ještě víc než dva roky, my v obci nemáme žádný přechod pro chodce, ani souvislé chodníky. Potřebujeme dopravu zklidnit, to je pro nás hlavní,“ vysvětluje Čačala.

Sama obec radar provozovat nemůže, zákon to umožňuje jen obcím s rozšířenou působností, což je po Slavkov sousední Bystřice pod Hostýnem. Ta bude přestupky dokumentovat a vyřizovat, což znamená nárůst administrace a tím i nákladů. Ty zaplatí neukáznění řidiči svými pokutami.

Další radar kvůli zklidnění dopravy chtějí Vítonice

V okolí Bystřice se v brzké době objeví i další radar, ve Vítonicích. „Domluvili jsme se, že v tomto případě půjdou za námi nejen náklady na administraci, ale také ho pořídíme a instalujeme. Nebude ale dočasný, jako v případě Slavkova,“ potvrdil starosta Bystřice Zdeněk Rolinc.

Na rekonstrukci silnice z Bystřice do Hlinska, v celkové délce 3,4 kilometru, se pracuje už od března a práce pokračují podle harmonogramu. Náklady dosáhnou 235 milionů korun a s úplnou uzavírkou se počítá po celou dobu stavby, tedy do září 2026.

Vybrali jsme pro vás: