Do soudcovské role se student kvarty dostal podle svých slov oklikou. „Kroměřížská knihovna dostala tuto nabídku od pořadatelů, tak ji přeposlala na naši školu. Tady mě nakonec náš třídní učitel určil jako zástupce.

Byla to od něj vlastně odměna za mé dobré umístění v anglické konverzaci,“ přiblížil Martin. Gymnazista se tak dostal mezi zbylých šest porotců z různých koutů světa, kteří během týdne rozhodovali o nejlepším hraném snímku pro mládež. „Byli jsme tam dva Češi, dva Italové, jedna Kanaďanka a dvě Němky,“ připomněl složení poroty, která nakonec zvolila nejlepším snímkem švédský film Přeskoč. „Byl to i můj favorit a jsem rád, že vyhrál nakonec celkem tři ceny, což bylo vůbec nejvíc z celého festivalu,“ vzpomínal student.

Rozhodování však nebylo podle Martina lehké. „Hádky mezi námi samozřejmě kvůli volbě nebyly, při hodnocení se ale objevovaly zajímavé postřehy, takže ten výběr byl složitější,“ uvedl Martin. „Jeden z italských porotců se na snímky díval spíše z technického hlediska, my zbylí jsme zase hodnotili jejich příběhy,“ podotkl.

Občas se však musel potýkat s technickými problémy ze strany pořadatelů. „Párkrát byl problém s českými titulky, které se promítaly pod plátnem. Třeba při jednom portugalském filmu, který doprovázely španělské titulky, se ty naše pokazily, což bylo nepříjemné, protože zbylým angličtina běžela pouze do sluchátek,“ řekl Jakub.

Přesto student hodnotí uplynulý týden pozitivně a je za něj velmi vděčný. „Potkal jsem se tam se skvělými lidmi, se kterými jsme si vyměnili kontakty a budeme si posílat různé fotky. Rád bych se do toho prostředí vrátil, mnozí z nich mi budou opravdu chybět,“ zakončil Jakub.