A obyvatelé města si často stěžují, že s problémem vedení radnice nic nedělá: to se ale brání.

„Město zde působí jen tak, jak mu dovoluje či ukládá zákon. Odpovědnost je na majitelích bytů, kteří si ale své povinnosti neplní. Naše trpělivost je u konce, zvážíme vydání opatření obecné povahy, které by podnikání s chudobou v lokalitě výrazně omezilo,“ konstatoval v minulých dnech kroměřížský starosta Jaroslav Němec.

Možnost takzvaného „vydání opatření obecné povahy“, jímž se vyhlašuje oblast se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů, připouští novela zákona o hmotné nouzi.

Město takové nařízení může vydat v případě zvýšeného narušování veřejného pořádku či výskytu nepříznivých vlivů působících na děti.

„Za sociálně nežádoucí jevy přitom zákon považuje i výskyt osob pod vlivem návykových látek,“ připomněl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

V takové lokalitě pak úřad práce nepřizná novým nájemníkům či vlastníkům bytů doplatek na bydlení. Obyvatelům, kteří v domě bydleli před vydáním opatření, je ale tato dávka vyplácena dál. Takzvané bezdoplatkové zóny už v České republice některá města vyhlásila, cílem je omezit provoz sociálních ubytoven a obchodování s chudobou.

„S ohledem na velkou fluktuaci obyvatel Děvína by toto opatření mohlo situaci zklidnit. Pokud ji tedy majitelé bytů nedokážou vyřešit sami tím, že začnou ubytovávat jen lidi, kteří jsou slušní a neobtěžují své okolí,“ míní starosta.

Městská policie loni měla kvůli Děvínu asi 140 výjezdů.

„Většinou se jednalo o rušení nočního klidu, přestupky v dopravě a narušování občanského soužití. V době příjezdu hlídky byl ale často už klid a přímo přestupků tak bylo oproti počtu oznámení už méně,“ podotkl ředitel městské policie Libor Kubiš.

Lokalitě kolem Děvína se ve zvýšené míře věnuje i společnost Biopas.

„Máme tam pět kontejnerů, každý o kapacitě 1100 litrů. V jiných domech stačí tři kontejnery vyvážené jednou týdně, na Děvíně jsme je vyváželi jednou týdně, ale nestačilo to. Ani svoz dvakrát za týden nestačil. Teď se tam jezdí v pondělí, ve středu a v pátek, minimálně dva kontejnery odpadu ale i tak leží v okolí. I když je nedaleko sběrný dvůr, často odtud odvážíme i skříně, ledničky či pračky,“ posteskl si vedoucí provozu Biopasu Luděk Švec.

Pracovníkům firmy navíc často brání v odvozu odpadu špatně zaparkovaná auta.

Děvín navštěvují i lidé ze sociálního odboru radnice a neziskových organizací.

„O lokalitu se zajímáme a snažíme se s tamními lidmi pracovat. Domluvě s majiteli ale dřív bránilo množství vlastníků bytů. Situace se ale změnila, dvěma majitelům nyní patří 84 bytů z celkových 134. Sami projevili zájem situaci na Děvíně řešit a na nedávné schůzce se zástupci města, neziskovek, úřadu práce i policie vyjádřili ochotu poskytnout jednu místnost pro využití sociálních služeb,“ dodal kroměřížský místostarosta Pavel Motyčka.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU