Nelíbí se jim navrhovaný systém zálohování PET lahví a plechovek. Kromě několikamiliardových investic se obávají i toho, že by zboží podražilo a hůř se prodávalo.

„Narušil by se také stávající fungující systém třídění odpadů, který patří podle nejnovějších statistik k nejlepším v Evropě,“ bojí se tajemník Českého průmyslového sdružení pro obaly a životní prostředí Jan Bláha.

Přidali se k němu i výrobci a prodejci nápojů, například Kofola Holding, Poděbradka či AHOLD. Systém by podle nich byl i provozně náročný, zvedly by se náklady na skladování a dopravu.

Ministerstvo životního prostředí svůj návrh brání. „Nechceme stávající systém recyklace zničit, jen rozšířit,“ vysvětlil hlavní poradce ministerstva Daniel Vondrouš. Nápoje by podle něj podražit neměly.

Záměr ministerstva životního prostředí včera podrobil kritice i člen výboru pro životní prostředí při Radě Evropy Tomáš Úlehla. „Raději bych nakoupil další nádoby na tříděný odpad, aby byly dostupnější,“ řekl. Zálohování PET lahví a plechovek má podle něj smysl pouze v ekonomicky vyspělých zemích. „U nás, kde babičky počítají důchod, je to nereálné,“ řekl.

Obyvatelé regionu se k novele staví lhostejně. „S vratnými petkami bych problém neměl. Vozil bych je do sběrny, stejně jako je teď vozím ke kontejneru,“ řekl Michal Horák ze Zlína.
Podobný názor má i Marcela Kamenická ze Zlína. „Pokud by výrazně nepodražily, kupovala bych nápoje v plastu dál,“ myslí si. ⋌