První z nich je z Humpolce, druhá z Ostravy. „Humpolecká firma oslovila vlastníky pozemků, o které má zájem, aniž by před tím o svých záměrech jednala se zástupci obce. Začala jim už nabízet smlouvy o smlouvě budoucí. Asi po čtrnácti dnech se ozvala firma z Ostravy. Její zástupci se obrátili nejdříve na obec s tím, že o pozemky za dráhou mají také zájem,“ vysvětlila starostka obce Marie Zavadilová.

Na místním obecním úřadě s vybudováním průmyslové zóny souhlasí. „Problém nastal při řešení vybudování takzvané přeložky silnice od Říkovic, která by zabezpečila její dostupnost,“ poznamenala Zavadilová.

Průmyslová zóna by přinesla pracovní příležitosti, ne všichni s ní ale souhlasí

V této souvislosti oslovila kompetentní osoby na krajském úřadě. Dodnes čeká na usnesení krajské rady, aby se dozvěděla, na kdy je výstavba přeložky plánovaná.

Jaké plány s pozemky firmy mají, zatím starostka netuší. „Rozhodně však nepřipustíme, aby bylo jakkoliv narušeno životní prostředí obce nebo aby byla zhoršena kvalita života našich občanů,“ zdůraznila starostka.

Některým lidem v Břestu by průmyslová zóna nevadila, jiní mají názor opačný. „O možnosti, že u nás vznikne průmyslová zóna, vím, ale příliš nadšená z toho nejsem. Dala bych přednost přírodě než betonům kolem,“ vyjádřila se obyvatelka Pavla Šálková.

Na obecním úřadě by naopak zónu přivítali. „Nevznikla by přímo v obci, takže by život lidem neměla nijak znepříjemňovat. Naopak si myslím, že by vznikla nová pracovní místa pro místní občany,“ uzavřela starostka Zavadilová.
Dodala, že v současné době je vše zatím stále ještě ve fázi vyjednávání mezi firmami a vlastníky pozemků.