Ve vícevrstvém zásahovém obleku, obuvi, přilbě, rukavicích a s desetikilovým dýchacím přístrojem museli co nejrychleji projít celkem sedmi úseky: překonávali dvoumetrové dřevěné bariéry, překlápěli pneumatiky z Tatry nebo vytahovali dvacetikilový kanystr s vodou na věž pomocí lana.

„Nejhorší však bylo přemístění osmdesátikilové figuríny, tento úsek byl rozhodující," zmínil Martin Januš z SDH Halenkov, který nakonec v soutěži skončil jako první s časem dvě minuty a čtyřiadvacet vteřin.

V čem tkví jeho úspěch? Podle něj v silných nohách. „Nejlepší trénink je vybíhání schodů anebo rotoped," říká letošní železný hasič.

Soutěž je určena především pro dobrovolné hasiče, kteří dosáhli osmnácti let.

„Postupem času jsme ale udělali pro velký zájem úlevu, a může tak soutěžit i téměř kdokoliv jiný. Letos startovali například dva policisté," vysvětlil pořadatel Jakub Dvořák, který se rozhodl uspořádat před čtyřmi lety první ročník soutěže po zkušenosti s ostravským železným hasičem.

„Jediná taková soutěž v blízkém okolí byla v Kroměříži: rozhodli jsme se proto, že ji uspořádáme i u nás," vzpomněl pořadatel.

Letošní prasklický vítěz je profesionální hasič a na podobné soutěže jezdí už třetím rokem.

„Prasklický železný hasič má vybudované slušné jméno. Dříve se účastnil i závodník, který dnes jezdí na mistrovství Polské republiky a snaží se dostat do české reprezentace," vyzdvihl Martin Januš.