I ty na Kroměřížsku se letos pokusí přilákat co nejvíce turistů. Nabídnou jim proto během roku atraktivní program.

Návštěvníci se mohou těšit na unikátní výstavy, z nichž jedna připomene unikátní expozici Orbis pictus v rotundě, poutě, koncerty, festivaly, noční prohlídky i speciální vstupné.

V kroměřížském Arcibiskupském zámku zahájí sezonu už zítra. Jeho pracovníci pro návštěvníky přichystali speciální zvýhodněné vstupné, za poloviční cenu si lze od pátku do neděle projít interiér zámku, věž i Květnou zahradu, kde vrcholí unikátní výstava kamélií.

Kromě toho zájemci mohou zhlédnout novou sezónní výstavu kartografických klenotů Tabula generalis dioecesis olomucensis, kterou v pátek ve 14 hodin uvede arcibiskup Jan Graubner.

Mimořádný zážitek slibuje také magická moderní expozice Actis effector, kterou zájemci uvidí od června do srpna v rotundě Květné zahrady.

Výstava bude přitahovat hlavně děti. Budou na ní interaktivní instalace, které prostřednictvím světelných a počítačových efektů zapojí fantazii i hravost každého návštěvníka. Actis effector má navázat na velmi úspěšnou výstavu Orbis pictus z roku 2007, kterou navštívilo 25 tisíc návštěvníků.

V dubnu začíná sezona také v některých památkách Muzea Kroměřížska.

„Letos poprvé otevřeme zámek Chropyně, lidová stavení v Rymicích nebo mlýn ve Velkých Těšanech. Na zámku v Chropyni uspořádáme unikátní výstavu houslí, které slaví pět set let v evropské kultuře,“ láká na prohlídky ředitel muzea Jiří Stránský.

Do dětství zase vrátí návštěvníky kroměřížského muzea výstava Kdo si hraje, nezlobí. „Od června do září vystavíme historické hračky a nebude chybět ani interaktivní dílna pro děti,“ popsal Stránský.

Několik důvodů k návštěvě nabízí i Holešov. Kromě výstav o Josefu Ladovi a Janu Saudkovi, které začnou v červnu, je možné na zámku navštívit i hudební festival Letní škola barokní hudby nebo 2. ročník Holešovské regaty.

„Rodinný“ program kromě soutěže plavidel a atrakcí pro děti nabídne i koncerty Tomáše Kluse, kapel Čechomor, MIG 21 či Mňága a Žďorp.

„Zámek poprvé otevřeme v neděli nočními prohlídkami, které se uskuteční v 17, 19 a 21 hodin. Bude tu také ohňová show, šermíři nebo divadlo a přijede i herec Jiří Krytinář,“ řekl vedoucí zámku Martin Hrdlička s tím, že v dubnu je možné absolvovat prohlídky zámku jen o víkendech.

„Od května pak bude přístupný i přes týden. Na výstavy je však možné se dostat celoročně,“ upozornil Hrdlička.

Nejvíce turistů na Bystřicku letos určitě zavítá na Svatý Hostýn. Poutní místo slaví jubileum, ke kterému se váže řada koncertů, výstav i poutí.

„Letos máme sté výročí korunovace sochy Panny Marie, což je pro místní velká sláva. Kromě toho bazilika dostane sedm nových zvonů. Kulturní život ale neutichne ani v Bystřici,“ vysvětlila mluvčí bystřické radnice Barbora Janečková.

Už 5. května začne na tamním zámku speciální výstava židlí, které byly vyrobeny v partnerském městě San Giovanni al Natisone. „Prohlídka zámku bude i tento rok trochu ztížená opravou zámku, ale to by nemělo ohrozit konání akcí. Jen se některé přesunou do města,“ dodala Janečková.

Autor: Eva Tomanová