K objevování tajů Podzámecké zahrady se vydali návštěvníci v doprovodu Lenky Křesadlové z Národního památkového ústavu v Kroměříži. „Jedná se o první ze série pravidelných komentovaných prohlídek. Nevěděli jsme jaký bude zájem lidí a také kvůli stálosti počasí, v dubnu budou vždy v neděli od druhé hodiny odpolední. V hlavní návštěvnickou sezonu pak již pravidelně, každý den," řekla Lenka Křesadlová.

Na téměř dvouhodinový okruh se v neděli vydalo na dvacet lidí. „Jsme rádi, že byl o prohlídku zájem a doufáme, že to bude takhle pokračovat i do budoucna," podotkla průvodkyně.

Zahrada má více než šedesát hektarů, projít ji celou tak v rámci dvou hodin ani nešlo. „Lidé si prohlédli takový základní okruh, kde se seznámili s dějinami zahrady, s nejzajímavějšími dřevinami a budovami,"proz­radila Křesadlová. Původně měla zahrada jen asi čtvrtinovou rozlohu. „Ovocný sad, zeleninová zahrada a obora pro lesní zvěř se nacházela jen přímo pod zámkem. Kolem byly městské pastviny a u řeky Moravy mokřiny a bažiny," podotkla. Zahrada se hodně změnila i co se do podoby týče. „V minulosti měli lidé ze přírody respekt, proto si budovali zahrady, kde byly chodníčky a všechny rostliny v předem daných tvarech. Postupně s Osvícenstvím však začali objevovat tajemno zahrad a změnila se tak i jejich podoba. Lidé už nechtěli chodit v zahradách ve skupinách po chodnících, jako tomu bylo v Baroku. Ale osamotě si rozjímat.

Proto má také Podzámecká zahrada v současné době podobu přírodního parku," objasnila proměny zahrady Křesadlová. Při prohlídce se lidé vydali od Arcibiskupského zámku kolem Sala terreny, přes ruiny, Smutnou alej, velkou skupinu platanů i Čínský a Rybářský pavilon. Prohlédli si tak ty nejzajímavější věci v Podzámecké zahradě.

S prohlídkou byli všichni velmi spokojeni. „Bylo to opravdu velmi zajímavé. Člověk tudy prochází skoro každý den, a ani v podstatě neví, co všechno zahrada skrývá," řekla Marie Konečná.

Prohlídku si v budoucnu ještě někdy ráda zopakuje. „V létě až bude tepleji a nebude tak foukat, přeci je dnes byla zimu, ráda přijdu ještě jednou. Určitě je stále spousta věcí, co se můžeme dozvědět," prozradila Marie Konečná.