Malé obce si uvolněného starostu nemohou dovolit. Ten pak musí skloubit pracovní povinnosti s péčí o obec.

„V dnešní době je velký luxus pro tak malé obce, jako je třeba ta naše, mít uvolněného starostu. Já si nemyslím, že je třeba mít uvolněného starostu, aby obec vzkvétala,“ řekla čerstvá starostka Kurovic Lenka Koutná, která získala narozdíl od svého předchůdce neuvolněný mandát. O tom, které funkce budou uvolněné totiž rozhodují ještě před volnou starosty a místostarosty zastupitelé.

Podle ní spíš všechno závisí na konkrétních lidech a jejich vůli pracovat.„Neuvolněný starosta to má určitě náročnější, ale spousta z nich už dokázala, že to jde. Všechno totiž závisí na konkrétních lidech a jejich vůli pracovat,“ dodala Koutná, která se kromě péči o obec věnuje také podnikání. Vlastní internetový obchod. „Věnuji se mu především v noci, protože nástup do nové funkce je vždycky náročný,“ upřesnila starostka.Obec podle ní zkráceným úvazkem ušetří asi sto osmdesát tisíc korun.

Podobně je na tom Čestmír Stratil, nový starosta Třebětic, které nemají více než tři stovky obyvatel.„Obec prostě nemá peníze na uvolněnou funkci,“ shrnul starosta, jehož civilním zařazením je elektromontér, momentálně je však nezaměstnaný. „Jestli bude částečný úvazek pro splnění všech povinností stačit, ukáže až čas. Uvidí se, podle toho, jaké úkoly vyvstanou,“ vysvětlil starosta a dodal, že pokud by obec uvolněného starostu potřebovala, peníze by se někde prostě sehnat musely.

Zkušenosti s oběma úvazky má starosta Lechotic Petr Maňásek, jehož obec má asi tři sta osmdesát obyvatel.„První rok starostování jsem pracoval jako neuvolněný. Hned během prvního půlroku jsem kvůli povinnostem vůči obci vyčerpal všechnu dovolenou,“ vzpomínal Maňásek.

Obec však podle něj takto trpí. „V dnešní době má starosta hodně povinností. Srovnával jsem agendu obce před zhruba deseti lety s tou dnešní a zjisti jsem, že dříve byla asi tak pětinová,“ sdělil starosta. Být neuvolněný je pak podle něj nevýhoda. „Ani úřady totiž nečekají, až starostovi skončí pracovní doba,“ dodal. Realizovat velké projekty a žádat o dotace je podle něj nemožné, pokud se starosta své práci nevěnuje naplno.

Svého neuvolněného starostu Jakuba Bednárka, který takto pracuje už téměř rok, si nemůže vynachválit Karel Jurčík z Bořenovic. „Myslím si, že toho zvládá hodně. Zařídil přivedení vody do obce a zrovna v tuto dobu se dodělává nová cesta. Určitě má s těmito aktivitami spoustu starostí a vyřizování,“ uzavřel Jurčík.