„V současnosti mají zájem o keramiku převážně lidé z Čech. Na Moravě je trh plně zasycený, každý má doma desítky kusů džbánů a talířů z let největší slávy tupeské keramiky,“ sdělil majitel podniku na výrobu keramiky Petr Veselý, podle kterého značný podíl jeho zákazníků tvoří také Češi žijící v cizině, kteří moravskou ruční práci považují za nostalgickou vzpomínku na domov. „Zahraniční zákazníky máme hlavně díky bezproblémové přepravě. Dříve nebylo možné křehký materiál dopravit tak, aniž by nedošlo k jeho poškození, což už teď lze,“ vysvětlil Veselý, jehož keramika se dostává do světa také prostřednictvím internetového obchodu.
„O prázdninách máme obvykle útlum v prodeji, ale například před vánocemi prodáme veškerý vyrobený sortiment,“ popsal. Ruční výroba tradičních tupeských výrobků zabere několik týdnů. Vzniká pod rukama zručných keramiků a maléreček. „U nás keramiku vyrábí deset lidí. Jsou to povětšinou potomci zakladatelů tupeské keramiky rodiny Úředníčků,“ konstatoval Veselý, který se o pokračování tradice v Tupesích nebojí. „I když maléreček ubývá, myslím si, že tradice se nevytratí,“ poznamenal. Rodinnou firmu má ve Zlechově Libor Tichý, který se výrobě tupeské keramiky věnuje sedm let. „Zájem o tradiční keramiku zaznamenal útlum zhruba před deseti lety,“ vzpomněl Tichý. Protože pouze výroba hliněných výrobků by jeho společnost neuživila, zabývá se také dalšími činnostmi. „Děláme glazury, hlínu, lisujeme květáče nebo prodáváme polotovary,“ vyjmenoval. V jeho zlechovské provozovně se nachází kromě výrobny a prodejny také přednáškový sál.
Ten je určený pro zájezdy z různých koutů republiky, kde si jeho účastníci mohou poslechnout výklad historie a výrobní technologie vyráběné keramiky. „Jsou to většinou lidé ze vzdálenějšího okolí,“ podotkl Tichý. Několik desítek návštěvníků denně zavítá do muzea tupeské keramiky. „Vzhledem k tomu, že každý rok zlepšujeme naši propagaci, návštěvníků je rok od roku víc,“ přiznal provozovatel muzea tupeské keramiky Jiří Kalabis. Tupesy podle něj často neminou zahraniční návštěvníci, kteří pobývají v moravských lázních. „Keramika je našim významným historickým dědictvím. Velmi si vážím lidí, kteří ji vytváří.,“ doplnil starosta Tupes Oldřich Vávra. Historie tupeské keramiky se datuje k roku 1904, kdy se do původně hrnčířské obce Tupesy přestěhovala rodina Úředníčkových, díky které je malovaná keramika živá dodnes.