Poslední květnový den pak komisaři na tiskové konferenci v budově krajského úřadu ve Zlíně představí šest nejúspěšnějších obcí, které získají ocenění.

Jednou ze sedmi obcí z okresu Vsetín, která se bude ucházet o prestižní ocenění, je také Zděchov. „Nemáme žádné přehnané ambice. Chceme se ale pochválit tím, co se nám v obci podařilo vybudovat a také ocenit práci místních spolků a lidí, kteří pro obec nezištně pracují,“ nastínil starosta Zděchova Tomáš Kocourek.

Čím chtějí při své prezentaci hodnotící komisi překvapit, si ovšem starosta prozatím nechal pro sebe. „Nemůžu to přece prozradit. Řeknu jen, že máme připravený scénář s tím, na co chceme komisaře upozornit,“ uvedl Kocourek.

Přihlášku do soutěže podala také obec Lačnov. „Chceme zúročit to, co se nám za poslední čtyři roky podařilo a prezentovat naši obec,“ zdůvodnila starostka Lačnova Marie Vlčková.

Ačkoliv nepomýšlí hned na nejvyšší metu, myslí si, že obec má co předvést například v oblasti péče o životní prostředí. „Fungujeme jako ekologický úřad, dbáme na výsadbu a úpravu zeleně,“ připomněla starostka s tím, že posouzení nechá na hodnotící komisi. „Uvidíme, jaký bude výsledek. Snad se také dozvíme, kde máme ještě rezervy a co můžeme zlepšit,“ doplnila Vlčková.

Krajská hodnotící komise, která se v příštím týdnu rozjede do jednotlivých obcí, bude mít devět členů. „Zaměříme se na deset základních oblastí, ve kterých budeme jednotlivé vesnice posuzovat,“ prozradil předseda krajské komise a zároveň starosta obce Lidečko Vojtěch Ryza. Sám má se soutěží nedávnou zkušenost. Lidečko získalo krajský i republikový titul Vesnice roku před dvěma lety.

Komisaře bude mimo jiné zajímat, jak jednotlivé obce pečují o krajinu a veřejná prostranství, jaký mají společenský život a jak do něj zapojují obyvatele obce, jak se vypořádaly s informačními technologiemi, co vybudovaly či jaké mají záměry do budoucna. „Představitelé a zástupci každé vesnice mají přesně jednu a půl hodiny na to, aby svou obec co nejlépe prezentovali. Jakým způsobem se toho zhostí, záleží čistě na nich,“ přiblížil Ryza.

Obec, která nakonec vybojuje titul Vesnice roku 2010, se kromě zlaté stuhy pro vítěze může těšit také na milionovou dotaci z rozpočtu Zlínského kraje.

Podle Vojtěcha Ryzy je venkov stále neprávem odsunován na druhou kolej za města. „Tato soutěž může ukázat, že právě vesnice jsou diamanty na náhrdelníku republiky. Nalezneme v nich například zvyky a tradice, které už ve městech nejsou k vidění,“ poznamenal Ryza.

Čtěte také:

názor redaktora Michala Burdy Soutěž o nejhezčí vesnici stále láká