Odvolání podali také lidé ze sousedství potencionální těž­by.

„Vlastníci pozemků podali celou řadu námitek a odvolání. Vše tedy musí dát do takového stavu, aby to druhé straně vyhovovalo. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál," připomněl starosta Střížovic Antonín Šiška.

Těžba má podle něj své odpůrce i příznivce.

„Samozřejmě by to mohlo mít i nějaký přínos pro obec, a to nejen třeba finanční. Na druhou stranu máme ale strach, jestli spuštění provozu nebude mít vliv na kolísání hladiny spodní a povrchové vody. V době, kdy se záměr schvaloval, byla totiž hladina vody jiná. Uvidíme tedy, až budou odstraněny pochybnosti, pak budeme zase muset reagovat my," dodal starosta.

Delší dobu už se řeší také těžba štěrkopísku v lokalitě Hejtman mezi Chropyní a Záříčím, kde na březnovém zastupitelstvu vyjádřili tamní občané jasný nesouhlas s těžbou. Lidé žádali změnu územního plánu, aby se tak Chropyně těžbě vyhnula. Tato změna by však mohla stát město miliony korun. „Zjišťovala jsem ze zajímavosti od naší právní kanceláře, kolik by mohly být oprávněné nároky investora v případě, že bychom změnu územního plánu odsouhlasili. Konečnou cifru podle nich může stanovit až soud, tak nevím, jestli by nás to stálo v řádech milionů nebo desítek milionů korun, to dnes není nikdo schopen odhadnout," řekla starostka Chropyně Věra Sigmundová. Žádný další posun podle ní řízení nemá.

Občané, kteří s těžbou nesouhlasí, se jí dále snaží zabránit. Sdružení Lužňáci, které se tímto problémem zabývá, získalo z Nadačního fondu proti korupci grand, který využilo na propagační akci.

„Na ní jsme informovali lidi o tom, jak se věci mají: jaké jsou nejzásadnější problémy, kde se bude těžit, co těžba obnáší a na poslední stranu letáku jsme umístili i petiční arch. Na happeningu, kde se vystřídalo něco mezi třemi sty až třemi sty padesáti lidmi, jsme nasbírali pár stovek podpisů," prozradil hlavní organizátor Michal Pospíšil.

Tím však sbírání podpisů pro petici podle něj nekončí. Chystají se nasbírat další podpisy v ulicích Chropyně.

„Jde nám o to popostrčit lidi, aby se o to dále zajímali, protože tak jako u každé jiné věci zájem opadá. Chceme především upozornit, že o těžbě stále ještě není rozhodnuto," řekl. Podle něj chtějí také vyvrátit jednu ze špatných domněnek, že bude těžba pro veřejnost prospěšná.

„Chceme dokázat, že to lidem není jedno, a opřít se tedy v navazujících řízeních o petiční podpisy," dodal Michal Pospíšil za spolek.

Velká část luk, především ta, po které by měla vést od těžby doprava, spadá do evropsky významných lokalit (EVL). Místo samotné těžby je sice na orné půdě, problémem je ale to, že doprava by měla vést přes místa, kde se vyskytují chráněné druhy a kde by měla být v blízké době vyhlášena také přírodní památka.

„Agentura ochrany přírody a krajiny by tady měla v blízké době provádět mapování motýlů, jako jsou modrásci, ohniváčci, ale i obojživelníků a spousty dalších druhů. Málokdo si uvědomuje, že zákon brání nejen druh, ale i biotop, kde by se mohl vyskytovat. To, že se tam například nevyskytuje teď, neznamená, že se třeba příští sezonu nevrátí. Snahou nás ochránců přírody je, aby se motýli zase začali vyskytovat, protože za posledních patnáct let klesla populace denních motýlů o devadesát procent," vysvětlil Michal Pospíšil, který zároveň působí pod Zlínským i Olomouckým krajem jako stráž přírody a má v popisu práce dohlížet, aby se neporušoval zákon. Potvrdil tedy také, že spolek není zaplacený konkurencí, jak si někteří myslí, ale jde mu především o přírodu.

Lokalita je podle něj opravdu velmi významná. Jedná se totiž prý o unikum na celé střední Moravě, komplex takto zachovaných luk totiž jinde nenajdete. Kousek od místa potencionální těžby je i modelářské letiště, takže lokalita slouží pro různé aktivity. Především si tam lidé z okolí chodí zaběhat, vyvenčit pejsky,v zimě třeba i zaběžkovat, ale hlavně si odpočinout do přírody.

Kousek od louky, kde by se mělo těžit, bydlí například Gabriela Suchánková, která proti těžbě také bojuje.

„Od malička na louky chodím, mám tady k tomu vztah, nelíbí se mi to a nepřeji si to. Opravdu nechci, aby mě například v sobotu ráno vzbudil hluk z těžby, všechno se tady dost rozléhá. Těží se v Hulíně a v Tovačově, a tak mi přijde zbytečné, aby se těžilo i tady, když to máme všechno kousek. Za tu cenu, aby tady všechno zničili, to nestojí," míní mladá žena.