Kroměříž

Rozdělení mandátů: ANO 2011 – 7, ODS – 5, Koalice KDU-ČSL, ZVUK 12 a nezávislí – 4, ČSSD – 4, KSČM – 3, Volba pro Kroměříž – 2, Zdravé Kroměřížsko – 2

Jak bude vypadat vedení okresního města zatím není jasné. Vítězná strana ANO 2011 ještě s partnery jedná. Hodnotit situaci zatím lídr Jaroslav Němec nechtěl: je podle něj zatím brzy i když v hlavě už samozřejmě představu má.

Během následujících čtyř let chce otevřít město pro všechny občany Kroměříže a přilehlých obcí. „Když se jim něco nelíbí, ať přijdou na radnici a řeknou nám to. Budeme se snažit v koalici pracovat tak, aby občané byli spokojeni a nemysleli si, že politici si něco dělají pro sebe a oni jsou až ti druzí," doplnil lídr vítězné strany Jaroslav Němec.

Morkovice-Slížany

Rozdělení mandátů: Sdružení nezávislých kandidátů 1 – 5, KSČM – 3, KDU-ČSL – 3, ČSSD – 3, Úsvit přímé demokracie – 1

Důvěru potvrdili občané v Morkovicích-Slížanech Sdružení nezávislých kandidátů 1 ve vedení s dosavadním starostou Pavlem Horákem.

Neměl by být podle něj problém dohodnout se na složení rady, výboru, komisí a i smysluplném programu na nejbližší čtyři roky. Nejzákladnější problém je podle něj asi stavba rozlučkové obecní síně.

„Podařilo se nám po mnoha letech získat pozemek, takže věřím, že už bude v tomto volebním období stát," doufá lídr. Zahájit by chtěli také stavbu nové radnice včetně knihovny a zdravotních ordinací. Postupně chtějí vyřešit také předláždění chodníků a opravy místních komunikací.

Vedení by podle něj mohlo být širší než jen ze dvou stran, byť by to matematicky mohlo vycházet. „Jsem příznivcem toho, aby se lidé, kteří dostali mandát, na řízení podíleli," dodal. Navrhne, aby starostou a jedním členem rady byli lidé z jejich uskupení.

Koryčany

Rozdělení mandátů: Starostové a nezávislí – 4, ČSSD – 4, ZVUK 12 – 3, KSČM – 2, KDU-ČSL – 2

Změny se nejspíš dočkají na koryčanské radnici, kde se už brzy dozví jméno nového starosty. Největší počet hlasů získali v Koryčanech Starostové a nezávislí v čele s Hanou Jamborovou. Vše co se vedení města týče, je však podle ní zatím také stále v jednání a předjímat tak dalece podle jejích slov zatím nemůže.

Během následujících čtyř let by chtěli rozhodně dostát všemu, co slíbili v předvolebních akcích s občany. „Prioritou je otevření radnice, informovanost obyvatel a celkově zlepšení klimatu v obci," dodala.

Holešov

Rozdělení mandátů: KDU-ČSL 4, Koalice pro Holešov 4, ANO 4, ČSSD 3, KSČM 3, Sdružení nezávislých Holešovska 3, ODS 2

Komunální volby rozdmýchaly změny na holešovské radnici. Tamní občané se už brzy dočkají jména nového starosty. Podle výsledků voleb by jím mohl být lídr vítězné KDU-ČSL Pavel Karhan. O novém složení radnice prozatím strany stále jednají.

„Lidé mají evidentně zájem o změnu a proto volili nás a hnutí ANO. Třetím silným subjektem je sdružení kolem pana Seiferta, který vystupoval ze stávající koalice jako nejserioznější partner," zhodnotil Pavel Karhan.

Hlavní prioritou kromě vyřešení problému hazardu ve městě je pro vítěznou stranu zlepšení hospodaření města a nastavit strategický plán rozvoje. „Chtěli bychom také využívat maximum dotačních peněz. Investovat pak chceme do věcí, které nám přinesou úsporu, například veřejné osvětlení," nastínil Pavel Karhan.

Hulín

Rozdělení mandátů: ODS 4, ANO 3, Nezávislí 3, KDU-ČSL 2, Sdružení nestraníků 2, KSČM 2, ČSSD 1

Volební účastí bezmála 40 % potvrdili lidé v Hulíně důvěru tamní ODS v čele s Romanem Hozou, kterému se tak podařilo obhájit post starosty. S kolegou místostarostou Petrem Polákem by rád navázal na dosavadní práci.

„Ukázalo se, že lidé zohlednili osobnosti, které stranu reprezentují přímo v Hulíně. Jsem rád, že výsledky nahrávají tomu, že budeme moci s největší pravděpodobností pokračovat ve stejném složení vedení radnice," okomentoval výsledky voleb Roman Hoza. Nyní město čeká na dokončení opravy náměstí v centru města. „Dále bychom chtěli pokračovat v revitalizaci sídlišť, máme velké plány se sokolovnou, která přešla do majetku města," vyjmenoval některé z plánovaných investic Roman Hoza.

Bystřice pod Hostýnem

Rozdělení mandátů: Starostové a nezávislý 7, ANO 4, KDU-ČSL 2, Koalice pro Bystřici 2, Úsvit přímé demokracie 2, ČSSD 2, KSČM 1, ODS 1

Už popáté vyslovili lidé v Bystřici důvěru Zdeňku Pánkovi, který během víkendových voleb se svou stranou jasně obhájil post starosty města. Své sliby hodlá Zdeněk Pánek plnit i v následujícím volebním období.

S budoucími koaličními partnery zatím stále jedná, naprostou důvěru má prý ke standardním partnerům, se kterými by chtěl i do budoucna spolupracovat.

Chropyně

Rozdělení mandátů: ČSSD 4, ANO 3, Společně pro Chropyni 3, KSČM 3, ODS 2, Nezávislá volba pro Chropyni 1, TOP 09 1

Obhájit post starostky se na Kroměřížsku podařilo také Věře Sigmundové v Chropyni. Během následujících čtyř let hodlá navázat na současnou práci zastupitelstva. Lidé by se tak mohli dočkat regenerace sídliště a rekonstrukce starých částí Chropyně.

„Myslím, že tím, kam město směřuje, tedy aby byla Chropyně dobrým místem pro život našich občanů, to je trend, kterého bych se chtěla držet i nadále. Uvidíme, jaký názor na to budou mít potenciální koaliční partneři, kteří se mnou do koalice půjdou. Zatím stále jednáme," řekla Věra Sigmundová.

„Věřím, že s novými lidmi přijdou i nové nápady, kterým jsem otevřena," dodala.