Odborná porota vybrala celkem čtyřicet přání, na které je vyhlášena veřejná sbírka, úspěšné přitom byly také Centrum pro seniory Holešov a kroměřížský Domov pro seniory U Kašny.

„Kampaň vzbudila mezi seniory velkou vlnu zájmu. Potvrzuje to, že mají skutečně zájem o aktivní trávení volného času," zhodnotil Lukáš Malík ze společnosti Sodexo.

Holešovské centrum poskytuje své služby 178 uživatelům. Ve chvílích volného času hojně navštěvují tamní obchůdek s občerstvením, jehož součástí je i prostor, v němž se nachází posezení u kávy a zákusku.

„Místnost se už léta nezměnila kvůli nedostatku finančních prostředků, zdá se nám už fádní a nezajímavá. Chtěli bychom tedy našim uživatelům zpříjemnit zde strávené chvíle," vysvětlila tamní ředitelka Ivana Bozděchová.

Přáním je zařídit tuto místnost jako retro kavárnu, jež by vyvolala vzpomínky a příjemné pocity z mládí či produktivního života. „Zároveň bychom tuto místnost využívali v rámci reminiscenční terapie," dodala ředitelka.

Inspirací pro tento nápad byli samotní uživatelé centra, kteří by provoz v retro stylu velmi uvítali.

„Představovali bychom si stávající prostor jako kavárničku zařízenou ve stylu první poloviny dvacátého století," popsala Bozděchová.

To kroměřížské zařízení U Kašny by zase svým přáním chtělo ukázat, že život v domově nekončí, ale spoustě klientů se otevírají nové možnosti, jak trávit volný čas. Rádi by proto nafotili vlastní kalendář se snímky obyvatel a personálu domova, jehož prodejem by získali prostředky na financování výletů pro klienty.

„Kalendář budeme prodávat v našem obchůdku. Kvůli nedostatku finančních prostředků si nemůžeme během roku dovolit uspořádat tolik akcí, kolik by si klienti přáli," potvrzuje vedoucí domova Alena Gazdová.

Pomoci splnit přání může přitom seniorům každý. Veřejná sbírka byla spuštěna už v těchto dnech a ukončena bude 30. června. Na webových stránkách www.plnime-prani-seniorum.cz jsou umístěna všechna přání s fotografií a s popiskem. Stačí si vybrat přání a prostřednictvím kreditní karty, převodu na bankovní účet vložit příspěvek do sbírky firma Sodexo pak všechny příspěvky zdvojnásobí.