O vstup do politiky usiluje celkem 296 kandidátů. Nejmladší zájemci mají přes dvacet, nejstarší bezmála sedmdesát.

ČSSD má na své kandidátce ve Zlínském kraji dvaadvacet lidí, z toho pět žen. V první čtverce vsadila na již stávající poslance. Jejím lídrem je Zdeněk Škromach z Rohatce u Hodonína. Další místa postupně zaujímají Josef Smýkal z Holešova, František Novosad z Nového Hrozenkova a Antonín Seďa z Uherského Hradiště. Pátou pozici má zlínská podnikatelka Miroslava Strnadlová.

Krajská ČSSD má silnou podporu první místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové. „V blížících se volbách voliči rozhodnou o budoucnosti veřejných služeb. O tom, zda bude dostupné zdravotnictví, školství, zda budou peníze na infrastrukturu,“ upozornila nejvýše postavená ústavní činitelka v ČR.

Stávající poslance na prvních čtyřech místech má v regionu také ODS. Kandidátce velí bývalý ministr a místopředseda vlády Petr Nečas z Rožnova pod Radhoštěm. V závěsu jsou Pavel Svoboda z Holešova, Jaroslav Plachý z Uherského Hradiště a Tomáš Úlehla ze Zlína. Pětkou je zlínský lékař Miroslav Šindlář.

„Pokud budu znovu zvolen, rád bych se věnoval kromě regionální politiky a životního prostředí novému zákonu o ochraně obyvatel před povodněmi a také rozpočtovými otázkami,“ prozradil Úlehla.

Za komunisty bude o křesla ve sněmovně bojovat v první trojce poslanec Vladimír Koníček z Boršic, strojvůdce z Valašského Meziříčí Vladimír Místecký i luhačovický student Lukáš Kollarčík. Čtverkou je agronom Vítězslav Lapčík z Kněžpole a pětkou vychovatelka Ludmila Štaudnerová z Holešova.

„Myslím, že máme kandidátku kvalitní. Zastoupeny jsou všechny věkové kategorie i profese. Věřím, že získáme dvě křesla stejně jako v předminulém volebním období,“ řekl lídr Koníček.

Lidovce povede v regionu poslankyně a první místopředsedkyně KDU-ČSL v republice Michaela Šojdrová z Kroměříže. Na předních místech stojí dále její kolega Ludvík Hovorka ze Šumic a místostarosta Slavičína a krajský zastupitel Pavel Studeník. Novou tváří v první čtverce je vsetínský zastupitel Daniel Fojtů. Pětkou je nynější generální sekretář strany v kraji Jiří Stodůlka z Napajedel.

„Chceme čtyři poslance. KDU-ČSL nabízí volební program pro celou republiku, protože se jedná o volby do Poslanecké sněmovny, ale zná priority Zlínského kraje. Svědčí o tom i fakt, že na regionální kandidátce má řadu starostů,“ sdělila jednička Michaela Šojdrová.

Kdo kandiduje?

Volte Pravý Blok

Komunistická strana Čech a Moravy

Suverenita – Strana zdravého rozumu

Česká strana sociálně demokratická

Strana důstojného života

Občanská demokratická strana

Dělnická strana

Věci veřejné

Strana svobodných občanů

Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová

Strana Zelených

Česká pirátská strana

STOP

TOP 09

Moravané

Občané.cz

Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa